GOODRIDE
SA-05
To opona asymetryczna, zapewniająca lepszą kierowalność i optymalną stabilność przy wysokich prędkościach. Duża powierzchnia styku opony z nawierzchnią oraz różne funkcje wewnętrznej i zewnętrznej części bieżnika zapewniają bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ciągły pas środkowy bieżnika zapewnia doskonałą stabilność, a szerokie rowki znakomite odprowadzanie wody. Dystrybutorem opon Goodride jest firma Boma. Więcej na stronach www.goodride.pl
MATADOR
MP46 Hectorra 2
Druga generacja opon letnich przeznaczonych do jazdy z wysokimi prędkościami. Opona o asymetrycznym bieżniku zaprojektowana dla samochodów osobowych z najbardziej wymagającej grupy – UHP. W porównaniu do swojej poprzedniczki, opony MP45, nowoczesny asymetryczny bieżnik zapewnia znacznie lepsze parametry jazdy i bezpieczeństwo na mokrych i suchych nawierzchniach. Nowatorski wzór bieżnika zwiększa komfort jazdy poprzez wyciszenie dźwięków aerodynamicznych.
MP16 Stella 2
Nowa letnia opona, poszerzająca ofertę dla samochodów niższej i średniej klasy z asymetrycznym bieżnikiem o ponadczasowym wzorze, który uwzględnia najnowsze trendy i wiedzę w zakresie projektowania opon. W porównaniu z poprzednimi oponami typu MP15 doszło do wyraźnego przesunięcia granic możliwości w zakresie bezpieczeństwa i komfortu. Dzięki obniżeniu poziomu hałasu, osiągnięto większy komfort, a dzięki zmianie kształtu, nowej mieszance i konfiguracji opony została przedłużona jej żywotność. Bieżnik z powodu różnych właściwości został podzielony na część zewnętrzną i wewnętrzną. Zadaniem części zewnętrznej jest maksymalne przenoszenie sił przy przyspieszeniu, hamowaniu i zmianach kierunków jazdy. Z tego powodu część zewnętrzna jest zbudowana z bardziej masywnych bloków, o większym udziale materiału w części powierzchniowej opony. Część wewnętrzna składa się z bloków o mniejszych szerokościach z większymi rowkami, które zapewniają odprowadzenie wody ze strefy środkowej, dzięki czemu poprawiono kontakt z jezdnią na mokrych nawierzchniach i umożliwiono bezpieczne przenoszenie sił napędowych oraz sił podczas hamowania. Emisja hałasu została obniżona przez zróżnicowany układ elementów bieżnika w części zewnętrznej i wewnętrznej oraz kształt bloków bieżnika, zaprojektowanych przy uwzględnieniu komfortu i sztywności opony. Przestrzenny wzór części bocznej powstał poprzez kombinację delikatnych kształtów, które nadają oponie charakterystyczny styl, oraz układ znaków, które informują kierowcę o żywotności i położeniu opony na danym kole. W bieżniku umieszczono wskaźnik, który informuje o jego głębokości. Umieszczono go w trzech miejscach na obwodzie. Informuje on kierowcę o aktualnym stanie opony i konieczności dostosowania stylu jazdy do stanu jej zużycia.
Zobacz cały numer PO 4/53 (Maj 2008)
DĘBICA
Passio 2
To następczyni Passio – najpopularniejszej opony letniej w Polsce. Passio 2 jest całkowicie nową konstrukcją, która zapewnia o 20 proc. lepsze przebiegi w porównaniu z poprzedniczką. Poprawia również osiągi niemal we wszystkich parametrach, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa, czyli prowadzenia i hamowania na mokrej nawierzchni oraz odporności na aquaplaning. Dzięki temu opona doskonale sprawdza się zwłaszcza na polskich drogach, w samochodach kompaktowych, średnich i małych. Nowa Passio zapewnia precyzję kierowania oraz wygodę i bezpieczeństwo jazdy dla całej rodziny. Nowoczesne rozwiązania, takie jak optymalna pozycja klocków oraz kontur opony, odpowiadające za rozkład ciśnienia i zrównoważony odcisk opony, zapewniają bardziej równomierną pracę oraz lepsze przebiegi. Precyzyjny układ bieżnika nie tylko zmniejsza zużycie opony, ale wpływa także na przyczepność, co przekłada się na krótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni. W Passio 2 zastosowano nowe, faliste klocki bieżnika, które zwiększają łączną długość krawędzi, co przyczynia się do lepszej przyczepności przy hamowaniu na mokrej nawierzchni. Usztywniona konstrukcja opony – karkas oraz bloki w strefie barkowej – poprawiają kontrolę kierowcy nad pojazdem, przy równoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu jazdy. Łączniki w centralnym bloku scalają bloki w głównych żebrach i powodują, że bieżnik jest sztywniejszy. W rezultacie powierzchnia bieżnika jest w stałym kontakcie z drogą, nawet podczas mocnego skręcania. Podłużne szerokie rowki pozwalają w łatwy sposób odprowadzać wodę, zwiększając odporność na aquaplaning, a zwiększona liczba promieniowych rowków poprawia wydajność usuwania wody ze strefy barkowej opony. Passio 2 jest dostępna w 12 kluczowych rozmiarach, co pokrywa 80 proc. zapotrzebowania w segmencie opon standardowych letnich w Polsce. Nowa opona produkowana w Dębicy będzie sprzedawana niemal w całej Europie.
DUNLOP
SP Sport Maxx TT
Jest to opona typu high oraz ultra-high performance. W nowej oponie letniej Dunlopa zastosowano Kevlar® firmy DuPont™. Zawiera ona także specjalny składnik, opracowany na potrzeby sportów motorowych z nanocząsteczkiami, a także system Touch Technology. Opracowane przez firmę DuPont™ włókno syntetyczne Kevlar® jest pięć razy mocniejsze od stali, zachowuje wytrzymałość i odporność w szerokim zakresie temperatur oraz nie ulega korozji. Kevlar® Engineered Elastomer (EE) został zastosowany na całym obwodzie stopki. Dzięki temu usztywnione zostały boki opony, które stały się bardziej odporne na skręcanie, napięcie i nagrzewanie. Opona zyskała zwiększoną stabilność podczas pokonywania zakrętów oraz większą precyzję jazdy. Nanocząsteczki to istotny składnik przy produkcji materiałów najbardziej zaawansowanych technologicznie. Stworzone za ich pomocą elementy mogą osiągać twardość przewyższającą diament. Dzięki użyciu składników mieszanki i wypełniaczy o wielkości cząsteczek mniejszych od 100 nanometrów (jeden nanometr to jednomilionowa część milimetra), opracowanych na potrzeby sportów motorowych, Dunlop SP Sport Maxx TT zapewnia zwiększoną przyczepność oraz żywotność. W oponie zostały także wykorzystane rozwiązania Touch Technology, które zapewniają wyjątkową precyzję kierowania, doskonałą stabilność podczas jazdy z wysoką prędkością i w zakrętach, a także nadzwyczajne czucie drogi, dające kierowcy maksymalną kontrolę nad pojazdem. Usztywniona konstrukcja opony oparta jest na technologii Dunlop Multi Radius Tread (MRT). Zazwyczaj wzór bieżnika oparty jest na trzech różnych promieniach. Konstrukcja Dunlop MRT opiera się na dziesięciu różnych promieniach, przez co ciśnienie wewnątrz opony jest bardziej efektywnie rozprowadzane. Kształt opony zmienia się płynnie podczas przechodzenia z zakrętów do prostej, dzięki czemu zapewnia znacznie lepszą kontrolę nad zachowaniem obszaru styku opony z nawierzchnią podczas jazdy. Nowa generacja opon Dunlop posiada bardziej płaski profil bieżnika i od 4 do 8 proc. większy obszar styku opony z nawierzchnią, w zależności od rozmiaru i typu opony. SP Sport Maxx TT posiada masywny, szeroki i sztywny bark zewnętrzny, większą ilość rowków w środkowej części oraz usztywnione bloki na barku wewnętrznym, przez co dostarcza kierowcy więcej wyczuwalnych wrażeń: od lepszej przyczepności na mokrej i suchej nawierzchni oraz poprawionej stabilności przy pokonywaniu zakrętów do większej odporności na aquaplaning i polepszoną stabilność przy dużych prędkościach.