2016-03-17

Bridgestone ratuje kauczukowce

 

Bridgestone, największy na świecie producent opon i wyrobów z gumy, opracował przełomową technologię do szybkiego i dokładnego wykrywania infekcji korzeni drzew kauczukowych. Nowa metoda przyczyni się do lepszej ochrony kauczukowców, które wciąż stanowią podstawowe źródło kauczuku naturalnego używanego przy produkcji opon.

Zgnilizna korzeni wywoływana jest przez patogen roślinny Rigidoporus Microporus - rodzaj grzybów strzępkowych. Infekując korzenie sprawia, że drzewa usychają. Wczesne wykrycie choroby było dotąd trudne i nie istniały skuteczne środki jej zapobiegania. Kiedy choroba się pojawia, zainfekowana część rośliny jest odcinana i leczona farmakologicznie. Na zainfekowanych jego fragmentach pojawiają się ryzomorfy i owocniki (grzybnie) - widoczne na zdjęciach poniżej.

               

Ryzomorf                                                                                Owocnik

W Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest uprawianych ponad 90 proc. kauczuku naturalnego na świecie, infekcja korzeni stale się rozprzestrzenia. Powodem tego jest obecność patogenów w glebie. Choroba może być wykrywana wyłącznie poprzez oględziny polegające na przekopywaniu gleby wokół drzewa. Złożoność tej metody sprawia, że jest ona czasochłonna, a sama choroba często jest wykrywana późno. Dodatkowo stawiana diagnoza nie zawsze jest poprawna.

Naturalne drzewo kauczukowe

Rozwiązaniem tych problemów może być przełomowa technika diagnostyczna opracowana przez firmę Bridgestone we współpracy z Eiken Chemical Co., LTD. Metoda LAMP (ang. Loop-Mediated Isothermal Amplification) pozwoli w łatwy sposób potwierdzić obecność patogenu w glebie bez użycia specjalistycznego sprzętu. Dzięki niej możliwe jest wczesne wykrywanie choroby korzeni spowodowanej przez Rigidoporus Microporus. Oczekuje się, że technika ta pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby z zarażonych drzew na zdrowe.

Więcej informacji na ten temat już w kwietniowym wydaniu Przeglądu Oponiarskiego.

(ik)

Źródło i fot. Bridgestone

drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
producentoponpl, 2016-03-17 14:03:03
Jeszcze nie tak dawno kauczuk był towarem deficytowym  . Teraz mamy go nadmiar jak zresztą większości surowców  . Ciekawe czy taki nadmiar przełoży się na cenę
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Ogłoszenia
Brak ogłoszeń do wyświetlenia.
Zamów ogłoszenie

© Copyright 2024 Przegląd Oponiarski

Projektowanie stron Toruń