Dziesięciu uczniów z Zespołu Szkół im. Mieszka I w Stargardzie Szczecińskim zakończyło niedawno staż w dziale utrzymania ruchu Bridgestone Stargard. Była to główna część dofinansowywanego ze środków unijnych projektu „Najlepszy w zawodzie”. Kolejnym elementem współpracy będzie realizacja patronatu pomiędzy szkołą a firmą, która docelowo obejmie aż 400 uczniów.
Młodzi uczestnicy projektu przygotowywali się do stażu niemal przez cały rok. Brali oni udział w zajęciach praktycznych pod kątem pracy w fabryce, uczyli się języka zawodowego i poznawali jej funkcjonowanie podczas specjalnych wycieczek. Najlepsi odbyli w lipcu miesięczny, płatny staż w zakładzie Bridgestone Stargard.
- Staż pozwolił nam zobaczyć, jak funkcjonuje nowoczesna fabryka, w której wszystko musi być dopięte na ostatni guzik - mówi Szymon Marcinkowski, jeden ze stażystów, uczeń trzeciej klasy o profilu technik elektronik w ZS nr 1 w Stargardzie Szczecińskim. - Mogliśmy uczyć się na nowoczesnym sprzęcie i różnych modelach sterowników, z którymi rzadko mamy kontakt na co dzień. W ten sposób młodzi uczniowie zdobywali nowe umiejętności pod okiem opiekunów oraz starszych kolegów z zespołu. Ze względu na owocną współpracę S. Marcinkowski zdecydował się na kontynuację stażu w Bridgestone Stargard, a po zakończeniu nauki planuje dalszy rozwój zawodowy w tym kierunku.
Korzyści płynące z projektu zostały zauważone nie tylko przez jego młodych uczestników. Program zwyciężył w rozgrywającym się w lipcu krajowym etapie Konkursu „Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości”. Zalety projektu dostrzegają także przedstawiciele firmy.
- Stażyści wykazali się zaangażowaniem w realizację powierzonych im zadań. Niemal samodzielnie przygotowali np. pomieszczenie szkoleniowe w fabryce - powiedział Tomasz Mach, opiekun stażystów z działu utrzymania ruchu Bridgestone Stargard. - Uczniowie mają bardzo dużą wiedzę teoretyczną, jednak brakowało im wiedzy praktycznej. Na stażu mogli zapoznać się z różnorodnymi urządzeniami z zakresu automatyki (m.in. Mitsubishi, czy Allen Bradley). Takie doświadczenie może przydać im się w dalszej karierze zawodowej, zwłaszcza, jeśli w przyszłości zasilą oni Bridgestone Stargard lub będą poszukiwać pracy w firmie wykorzystującej podobne technologie - dodał T. Mach.
Współpraca pomiędzy Bridgestone Stargard a ZS nr 1 trwa od kilku lat. Jej kontynuację stanowi podpisana w marcu tego roku umowa patronacka, obejmująca klasy o profilu technik mechatronik, technik elektryk, technik elektronik oraz technik informatyk. Zakłada ona organizację staży, praktyk, a także specjalistycznych kursów i szkoleń dla uczniów oraz kadry pedagogicznej ZS nr 1. Dla najzdolniejszego ucznia przewidziane zostało stypendium, a najlepsi absolwenci będą mogli ubiegać się o pracę w BSST.
(ik)
Źródło i fot. Prelite Public Relations