Mahle podpisało ostateczną umowę kupna dywizji Thermal od koncernu Delphi Automotive. Na mocy wspomnianego porozumienia Mahle przejmie 13 zakładów produkcyjnych należących dotąd do Delphi, w tym jedną fabrykę w Polsce. Zakończenie całego procesu ma nastąpić do końca 2015 r., po uzyskaniu zgód z urzędów antymonopolowych. Wartość transakcji szacowana jest na 727 mln dolarów.
Dział Delphi Thermal osiągnął w 2014 r. przychody na poziomie 1,6 mld dolarów. Koncern zatrudnia we wspomnianej dywizji łącznie około 6700 pracowników w 13 zakładach na świecie. Mahle przejmie te fabryki, które są zlokalizowane w Polsce, na Słowacji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Indiach i Chinach oraz centra rozwojowe w Stanach Zjednoczonych i Luksemburgu. Delphi ogłosiło, że uzyskany przychód ze sprzedaży zostanie wykorzystany przez firmę na szeroko pojęty rozwój, m.in. rynkowe przejęcia lub wykup akcji.
Mieszczący się w Ostrowie Wielkopolskim zakład był własnością Delphi od 1996 r. Wytwarzane są tam moduły chłodzenia silnika, moduły klimatyzacji, chłodnice, grzejniki, skraplacze, chłodnice powietrza doładowanego oraz parowniki. Mieści się tam także ośrodek badawczo-rozwojowy. Cały kompleks zatrudnia 1,7 tys. pracowników Delphi i firm współpracujących. Po przejęciu, zakład będzie drugą placówką Mahle w Polsce. Firma posiada także fabrykę w Krotoszynie, w której wytwarzane są tuleje cylindrowe dla samochodów ciężarowych i osobowych, tuleje wielkogabarytowe, zestawy cylindrowo-tłokowe (zestawy naprawcze), prowadnice zaworowe, wkładki tłokowe, tłoki i zawory.
(ik)
Źródło i fot. Mahle