W 2013 r. marka Dunlop, należąca do The Goodyear Tire & Rubber Company, obchodziła 125-lecie swojego istnienia. Kiedy to w 1888 r. John Boyd Dunlop (na zdjęciu obok) stworzył pierwszą oponę pneumatyczną, zapewne nie przypuszczał, że zrobił tak istotny krok na drodze rozwoju światowej motoryzacji.
Wynalazek brytyjskiego weterynarza stał się podstawowym wyposażeniem nie tylko samochodów, motocykli i rowerów, ale także autobusów, pojazdów ciężarowych, rolniczych, a nawet samolotów. Oprócz ogumienia Dunlop oferował również materace, buty sportowe, piłki golfowe i tenisowe czy rakiety do tenisa. Podczas II wojny światowej zaczął produkować kuloodporne opony na potrzeby armii.
Marka Dunlop jest obecnie jednym z wiodących światowych producentów opon klasy high i ultra high performance. Taką pozycję na rynku udało się osiągnąć dzięki wielogodzinnym pracom i testom. Umożliwiły one stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które na zawsze zmieniły branżę oponiarską - jak np. odkrycie w 1962 r. przez dział techniczny Dunlopa zjawiska aquaplaningu.
Wspomniana marka miała także swój wkład w opracowanie hamulców tarczowych jako skuteczniejszej alternatywy dla hamulców bębnowych. Natomiast w latach 70. XX wieku Dulnop zaprojektował pionierską konstrukcję bezpiecznej opony RunOnFlat. To coraz bardziej popularne rozwiązanie umożliwia jazdę z przebitą oponą przez pewien czas.
W tej wieloletniej historii marki istotny jest również udział w sportach motorowych. Początki Dunlopa w motosporcie sięgają 1902 r. Wtedy to jadący na oponach Dunlop Marcel Renault zwyciężył w wyścigu Paryż-Wiedeń na dystansie 990 km. Ponad 110-letnia historia Dunlopa w wyścigach obfitowała nie tylko w zwycięstwa, ale i prestiżowe wyróżnienia, takie jak nazwanie jednego z zakrętów na torze w Le Mans ‘Łukiem Dunlop’ oraz wybudowanie w 1932 r. półkolistego mostka z logo Dunlopa.
Dunlop związany jest nie tylko z wyścigiem 24h Le Mans. Marka uczestniczy także w rajdach samochodowym, m.in. w prestiżowym Rajdzie Monte Carlo. Od lat 50. XX w. wzrastała aktywność Dunlopa w rajdowych mistrzostwach Europy oraz w imprezach rozgrywanych na innych kontynentach.
Wspominając powiązania Dunlopa ze sportami motorowymi, nie sposób pominąć postaci Sobiesława Zasady, który na oponach tej marki osiągnął swoje największe sukcesy. 11-krotny mistrz Polski i 3-krotny mistrz Europy początkowo rywalizował na oponach różnych producentów, jednak w końcu wybrał produkty Dunlopa.
Obecność marki w Polsce to nie tylko współpraca z S. Zasadą. Firma znana była w naszym kraju od 1928 r. W jej ofercie dostępne były nie tylko opony i dętki do samochodów osobowych i ciężarowych, ale także do motocykli i autobusów oraz akcesoria dla warsztatów wulkanizacyjnych. Ponadto przy jej siedzibie powstał sklep firmy Macinlop oferujący akcesoria potrzebne do gry w tenisa.
(ik)
Fot. Goodyear