2013-09-18

Ronda zmorą kierowców

 

Viseu, niewielka miejscowość na północy Portugalii, może pochwalić się imponującą liczbą rond. W zaledwie 50-tysięcznym mieście znajduje się blisko 200 takich rozwiązań drogowych. Choć władze Viseu wykorzystują to w swoich akcjach promocyjnych, tak duża liczba rond nie zawsze cieszy kierowców.

W ciągu ostatnich lat w portugalskiej miejscowości przeprowadzono ok. 200 remontów różnych skrzyżowań, które przebudowano na ronda. Ich spore zagęszczenie na niewielkim obszarze utrudnia zmotoryzowanym mieszkańcom Viseu przemieszczanie się po mieście. Portugalczycy skarżą się na dodatkowe koszty, które ponoszą z powodu konieczności częstszej wymiany opon. Duże nagromadzenie rond wymusza od kierowców częstszą jazdę po łuku. W takim przypadku opony szybciej się zużywają, pękając zazwyczaj od zewnętrznej strony, co tylko potwierdza ich dodatkowe obciążenie taką jazdą. Spora liczba rond w Viseu utrudnia także podróżowanie turystom, tym bardziej, że wiele z nich jest do siebie podobna.

Zalety zastosowanych rozwiązań dostrzegają przede wszystkim władze miasta. Przedstawiciele Viseu podkreślają, że  remonty, które przeprowadzono nie tylko usprawniły transport drogowy, ale także pozwoliły ograniczyć wydatki na utrzymanie sygnalizacji świetlnej.

(ik)

drukuj  
Ogłoszenia
Brak ogłoszeń do wyświetlenia.
Zamów ogłoszenie

© Copyright 2024 Przegląd Oponiarski

Projektowanie stron Toruń