Wieczorem 31 sierpnia 2013 roku na Stadionie Miejskim w Dębicy odbędzie się druga edycja Goodfest Festiwalu. Sprawcą imprezy jest koncern oponiarski Goodyear oraz Fabryka Opon Dębica, która jest własnością oponiarskiego potentata. W tym roku wystąpią artyści, którzy odmienili oblicze naszej muzyki popularnej oraz sprawili, że cały świat zwrócił uwagę na oryginalne i śmiałe dźwięki z Polski. Zagrają: Skalpel feat. Pianohooligan, Fisz Emade Tworzywo, Mitch & Mitch, Marcin Masecki, Julia Marcell, Très.b i Grabek (poniżej krótkie dossier artystów).
Festiwal ma unikalną formułę, ponieważ jest nieodpłatny, a więc dostępny dla wszystkich chętnych, ceniących kulturę i dobrą zabawę. "Goodfest to młody festiwal muzyczny, który dzięki oryginalnemu pomysłowi na prezentowanie alternatywnej polskiej muzyki oraz unikalnej formuły wydarzenia nieodpłatnego, stał się ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski.
Wszyscy, którzy przyjadą na Goodfest będą mieli okazję w jednym miejscu poznać najnowsze projekty muzyczne polskich artystów z górnej półki, tworzących alternatywne brzmienia, za które już zostali docenieni w Polsce i zagranicą" - powiedział Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Goodfest.
Podobnie jak w 2012 roku, wszystkie koncerty Festiwalu będą miały niezwykłą oprawę wizualną. Przestrzeń multimedialną ponownie zaaranżują znakomici artyści z Temporary Space Design, którzy zrealizowali projekty dla tak uznanych wydarzeń, jak m.in. Sacrum Profanum, Europejskiego Kongresu Kultury, Barbican Centre w Londynie, czy Lincoln Centre w Nowym Jorku. W tym roku Dębica Goodfest rozpocznie się nieco później, o godzinie 18.00, a zakończy po północy, co zapewne ucieszy wielu fanów spoza Dębicy, którzy będą mogli przybyć na czas. Organizatorzy pomyśleli o wygodzie gości Festiwalu - dla wszystkich będzie dostępna strefa z cateringiem, a dla niezmotoryzowanych zostaną uruchomione specjalne, nocne kursy autobusów lokalnej komunikacji. Więcej szczegółów będzie można dowiedzieć się na stronie internetowej Festiwalu www.goodfest.pl oraz profilu Facebook.
Skalpel feat. Pianohooligan
Duet didżejów z Wrocławia, który zasłynął w 2004 r., jako pierwszy polski projekt wydany przez prestiżową wytwórnię Ninja Tune. Muzycy tną polskie nagrania jazzowe i łączą ją w zupełnie nową jakość o świeżym i wyjątkowym brzmieniu. Ich utwory stanowią doskonałą propozycję dla miłośników szeroko pojętej elektroniki spod znaku down tempo. Towarzyszyć im będzie Pianohooligan - jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia
Fisz Emade Tworzywo
Zespół tworzą bracia Bartosz i Piotr Waglewscy. Swoje pierwsze sceniczne kroki stawiali już jako nastolatki. Swoją karierę rozpoczęli od muzyki metalowej. Obecnie skupiają się na tworzeniu alternatywnego hip-hopu made in Poland.
Mitch & Mitch
Zespół istnieje od 2003 r. i ma już na swoim koncie cztery albumy. Muzycy zaczynali od pastiszu country, by później zajrzeć m.in. do krainy jazzu, rocka czy muzyki latynoamerykańskiej. Podczas swoich występów często improwizują.
Marcin Masecki
Jeden z najlepszych polskich pianistów młodego pokolenia. Doskonale czuje się w jazzie, muzyce awangardowej, jak i klasyce, choć do tej ostatniej ma własne, obrazoburcze podejście. Na swojej najnowszej płycie "Polonezy" prowadzi dziesięcioosobową orkiestrę dętą.
Julia Marcell
Polska piosenkarka, pianistka, skrzypaczka i kompozytorka mieszkająca i nagrywająca w Niemczech. Jej debiutancki album ukazał się w 2009 r. Łączy utwory punkowe z aranżacjami akustycznymi opartymi o fortepian i kwartet smyczkowy.
Très.b
Grupa muzyczna powstała w 2005 w Testrup w Danii. Muzycy stworzyli wybuchową mieszankę kultur i fascynacji muzycznych, która sprawiła, że proponowany przez nich alternatywny pop-rock budzi zachwyt krytyków i słuchaczy.
Grabek
Poznański skrzypek, kompozytor i twórca muzyki elektronicznej o ogromnym potencjale i odważnym podejściu do muzyki. W jego utworach .dźwięki skrzypiec mieszają się z brudną elektroniką. Jego twórzczość zaskakuje oryginalnością i świeżością, rzadką nie tylko na rodzimym rynku.
(ik)