Po przejęciu litewskiej spółki zajmującej się zbiórką zużytych opon Grupa Recykl chce rozszerzyć działalność na kolejne rynki. W drugiej połowie roku zamierza sfinalizować transakcję w Niemczech, a w dłuższej perspektywie myśli również o Skandynawii.
Prezes zarządu spółki Maciej Jasiewicz podkreśla, że finalizacja drugiego przejęcia to ważny krok w rozwoju spółki i dodaje: - Patrząc bardziej strategicznie, chcemy systematycznie umacniać naszą pozycję rynkową na mapie Europy i zwiększać sprzedaż eksportową, także na inne kontynenty.
Jak zaznacza Recykl, popyt na produkty z zagospodarowania zużytych opon utrzymuje się na dobrym poziomie, ale sektor mierzy się z różnymi wyzwaniami - od kosztów po różnice regionalne i technologiczne.
Litwa to pierwszy krok
Przejęta kilka miesięcy temu litewska spółka APG zajmuje się zbiórką i zagospodarowaniem zużytych opon w krajach bałtyckich, a roczny wolumen wynosi 20 tys. ton. Dzięki transakcji Grupa Recykl zyskała dostęp do surowca, co pozwoliło jej zabezpieczyć produkcję i otworzyć się na nowych partnerów.
- APG to nie tylko Litwa, ale także Łotwa i Estonia. W naszej strategii uważamy, że atrakcyjnym kierunkiem rozwoju działalności będzie cała Skandynawia. Na to jednak potrzebujemy trochę czasu - zaznacza M. Jasiewicz i dodaje: - Nie wykluczamy, że wraz z rozwojem i wchodzeniem na kolejne rynki, dla których Litwa będzie punktem startowym, podejmiemy decyzję o budowie tutaj nowoczesnego zakładu recyklingu. Ten rynek ma potencjał, który szacujemy - biorąc pod uwagę także Skandynawię - na ok. 200 tys. ton opon rocznie. Czas jednak pokaże, jak się mają nasze plany do realnej sytuacji na rynku krajów nadbałtyckich.
Niemcy kolejnym rynkiem
W drugiej połowie roku firma zamierza sfinalizować przejęcie spółki w Niemczech. Zakończono już analizę poprzedzającą i trwają rozmowy dotyczące warunków transakcji. Jak informuje prezes, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do przejęcia dojdzie w trzecim lub czwartym kwartale. Na ten cel Grupa Recykl planuje pozyskać do sześciu milionów euro pożyczki z Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR. Część środków posłuży również do refinansowania pożyczki zaciągniętej wcześniej na zakup APG.
Zmiany w przepisach a przyszłość
Na plany Grupy Recykl wpływ będą miały unijne regulacje, w tym te dotyczące poziomu odzysku i recyklingu zużytych opon, które od lat pozostają bez zmian. Jak zaznacza spółka, obecnie w Polsce wymagania w tym zakresie są niższe niż w wielu innych europejskich krajach. Inną ważną kwestią jest tzw. dyrektywa odpadowa, w której kluczowe miejsce w hierarchii postępowania z odpadami nadano recyklingowi.
W bliższym czasie wyzwaniem mogą okazać się proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta, m.in. utworzenie krajowego podmiotu odpowiadającego za przepływ środków za zbiórkę odpadów.
- Musimy się rozwijać, myśleć i realizować ekspansję oraz stawiać sobie nowe cele, pomimo że otoczenie rynkowe nie jest łatwe. Dzięki tak realizowanym krokom zyskujemy dostęp do nowych rynków z możliwością pozyskania surowca, często na korzystniejszych warunkach, a także z możliwością zwiększenia w przyszłości wolumenu przerobu opon - podsumowuje M. Jasiewicz.
Źródło: Grupa Recykl
Fot.: Florian Berger