Wiosną oprócz standardowej wymiany opon na letnie czy pielęgnacji karoserii warto zwrócić uwagę na układ klimatyzacji - radzi firma Denckermann i dodaje, że regularna konserwacja oraz wymiana kluczowych komponentów to nie tylko kwestia komfortu, ale także zdrowia.
Układ klimatyzacyjny w samochodzie odpowiada przede wszystkim za regulację temperatury wewnątrz pojazdu. Latem zapewnia chłodzenie, zimą pomaga w szybkim odparowaniu szyb, a przez cały rok dba o utrzymanie komfortowych warunków jazdy. Jak wskazuje Izabela Jakubowska, brand manager firmy Denckermann, nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego układu: - Zaniedbanie regularnych przeglądów, czyszczenia oraz wymiany filtrów może być groźne dla zdrowia. Wilgoć gromadząca się w poszczególnych elementach układu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które zanieczyszczają powietrze wewnątrz pojazdu. Obecność tych mikroorganizmów może powodować reakcje alergiczne, podrażnienia dróg oddechowych i ogólny dyskomfort. Dlatego dokładna i systematyczna konserwacja układu klimatyzacyjnego ma kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu, ale przede wszystkim dla zdrowia.
Odpowiednio konserwowany układ klimatyzacji działa znacznie efektywniej, co przekłada się również na takie aspekty jak obniżenie zużycia paliwa oraz wydłużenie żywotności samochodu. Regularne serwisowanie klimatyzacji jest więc inwestycją zarówno w stan techniczny pojazdu, jak i w komfort oraz dobre samopoczucie wszystkich pasażerów - podkreśla Denckermann.
Rola filtrów kabinowych
Jednym z kluczowych elementów układu klimatyzacyjnego są filtry kabinowe, które dbają o jakość powietrza wpuszczanego do wnętrza pojazdu. Bez nich do kabiny przedostawałyby się zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki, spaliny czy bakterie, co mogłoby negatywnie wpływać na zdrowie osób podróżujących samochodem.
Filtry kabinowe, szczególnie te z dodatkiem węgla aktywnego, wspomagają również neutralizację nieprzyjemnych zapachów oraz eliminację szkodliwych gazów i cząstek stałych. Dzięki nim układ może pracować efektywnie, bez ryzyka rozprzestrzeniania zanieczyszczeń wewnątrz pojazdu. Co więcej, dobrze dobrany i regularnie wymieniany filtr chroni elementy klimatyzacji przed osadzaniem się brudu i rozwijaniem się pleśni, co może wpływać na trwałość całego systemu - dodaje firma.
- Przy wyborze filtra kabinowego kierowcy mają do dyspozycji różne modele, dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Do najczęściej wybieranych spośród naszej oferty należą filtry podstawowe, karbonowe z dodatkiem węgla aktywnego oraz zaawansowane filtry antybakteryjne z jonami srebra -wskazuje I. Jakubowska.
Dobre praktyki
Przeglądy układu powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku - najlepiej przed sezonem letnim, kiedy klimatyzacja pracuje najintensywniej. Wówczas warto uzupełnić lub wymienić wybrane elementy, by zapewnić jej sprawne i bezpieczne działanie. Częściej natomiast należy przeprowadzać dezynfekcję układu oraz wymieniać filtr kabinowy, który jako element eksploatacyjny zużywa się szybciej, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu pojazdu lub w trudnych warunkach środowiskowych. Jeśli serwis nie zostanie dokonany w odpowiednim czasie, to klimatyzacja może dać o sobie znać poprzez nieprzyjemny zapach będący sygnałem, że wewnątrz układu mogły już rozwinąć się grzyby lub bakterie.
Źródło i fot.: Denckermann