Globalne zmiany wpływają na ewolucję rynku opon, co znajduje odzwierciedlenie w wyborach konsumentów. Polacy z jednej strony zwracają uwagę na bezpieczeństwo podczas jazdy, a z drugiej wciąż szukają oszczędności. Najnowszy raport Oponeo.pl przedstawia analizę danych sprzedażowych oraz opinie ekspertów motoryzacyjnych na temat aktualnych trendów.
Budżet na pierwszym miejscu
Jak wynika z raportu Oponeo.pl „Jakie opony kupują Polacy? Prognozy na 2025 rok”, w ostatnich dwóch latach widoczny jest wzrost zainteresowania Polaków ogumieniem z segmentu ekonomicznego, w tym produkcji chińskiej.
- W 2024 roku siła nabywcza była na wyższym poziomie niż w roku 2023, mimo tego konsumenci nadal wykazywali tendencję do poszukiwania rozwiązań ekonomicznych. Mogło to być rezultatem niepewności gospodarczej, rosnącej potrzeby gromadzenia oszczędności, a także wzrostu cen podstawowych produktów - mówi Łukasz Maroszek, zastępca dyrektora handlowego Oponeo.pl S.A.
Obecnie ogumienie z Azji stanowi mocną konkurencję dla europejskich propozycji. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy ETRMA mają na to wpływ m.in. koszty energii, pracy i surowców. Oponeo zaznacza, że trudno jednak ocenić, czy ta sytuacja się utrzyma - z jednej strony import może jeszcze stanieć, a z drugiej eksperci Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego nie wykluczają, że produkowane w Europie znowu mogą stać się cenowo konkurencyjne. Wiele może zależeć od sytuacji międzynarodowej i wpływu relacji USA-Chiny na globalne łańcuchy dostaw.
Co ciekawe, wyniki Oponeo.pl pokazują, że swoją pozycję rynkową wzmacniają modele klasy premium, które zyskują na znaczeniu kosztem klasy średniej. Stopniowo odbudowywany jest dość duży spadek, jaki nastąpił w 2023 roku.
Wzrosło zaufanie do całorocznych
O tym, że szukamy dodatkowych oszczędności w domowych budżetach, świadczyć może coraz większa liczba opon całorocznych na polskich ulicach. Między 2019 a 2023 ich udział w sprzedaży wzrósł niemal dwukrotnie, sięgając 25 proc. Wzrost w 2024 roku nie był już tak wyraźny, co pokrywa się z przewidywaniami - pozycja opon całorocznych stabilizuje się. Szczególną popularnością cieszy się wielosezonowe ogumienie z segmentu ekonomicznego produkcji chińskiej.
Wśród potencjalnych powodów rosnącego zainteresowania oponami całorocznymi internetowy dystrybutor opon i felg wymienia chęć obniżenia kosztów eksploatacji pojazdów, wzrosty udziału flot w parku samochodowym i średniej liczby aut w gospodarstwach domowych czy zmiany klimatyczne. Znaczenie ma też ich dostępność.
- Producenci opon intensyfikują rozwój gamy produktów wielosezonowych, oferując coraz szerszą paletę rozmiarów. Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu użytkownicy pojazdów wyposażonych w felgi o średnicach 19-21 cali napotykali na poważne ograniczenia w dostępności odpowiednich modeli. Obecnie ten problem praktycznie zniknął, a szeroki wybór ogumienia wielosezonowego w tych rozmiarach stał się standardem na rynku - stwierdza Ł. Maroszek.
Polacy zaufali oponom całorocznym i wybierają je zwykle kosztem ogumienia letniego. Modele zimowe natomiast utrzymują mocną pozycję. Oznacza to, że w bardziej wymagających warunkach mimo wszystko chcemy czuć się maksymalnie pewnie.
Większe auta, większe opony
Ewolucja parku samochodowego przekłada się na spadki sprzedaży opon w mniejszych rozmiarach. Jak wskazuje zastępca dyrektora handlowego Oponeo.pl, za rosnącym zainteresowaniem większymi rozmiarami stoją dwa główne powody: coraz większa popularność crossoverów i SUV-ów, które standardowo mają większe koła, oraz fakt, że wiele nowych modeli - zwłaszcza z segmentów C i D - już fabrycznie wyposażanych jest w większe felgi. Zmiana ta dobrze odzwierciedla preferencje kierowców dotyczące estetyki i właściwości jezdnych.
Z danych Oponeo.pl wynika także że polscy kierowcy coraz częściej decydują się na opony o wyższych indeksach prędkości. Jest to powiązane m.in. z częstszym wyborem samochodów sportowych oraz z napędami alternatywnymi.
Pełen raport dostępny jest na stronie Oponeo.pl.
Źródło i graf.: Oponeo.pl