Targi Tire Technology Expo w Hanowerze, które odbyły się w dniach od 4 do 6 marca, może nie imponują wielkością, ale za to są bardzo znaczącą imprezą dla branży oponiarskiej. To właśnie tam można było obejrzeć najnowsze osiągnięcia i innowacje, które dopiero będą wchodziły do fabryk produkujących opony.
W tym roku w trzech halach wystawiało się około 240 firm z całego świata. Oczywiście najwięcej ekspozycji przygotowali gospodarze imprezy, czyli Niemcy (63). Drugą nacją, która postanowiła pokazać co ma najlepszego w zakresie technologii oponiarskich, byli Chińczycy (37 stoisk wystawowych). Innym europejskim krajem z tradycjami oponiarskim są Włochy. Pomysłowość i nowinki włoskich firm można było obejrzeć na 24 ekspozycjach. Liczną reprezentację miały także Stany Zjednoczone (19), Francja (13), Wielka Brytania (9), Japonia (8), Polska (7) i Finlandia (7). Obecni byli także wystawcy z Czech (6), Hiszpani (5) oraz z Polski (7).
Nasze ekspozycje miały swoją wagę, ponieważ prezentowano na nich nowe komponenty ze zużytych opon, pozyskiwane nowatorskim metodami. Lehigh Technologies to firma wprawdzie mająca siedzibę w USA, jednak związana od 10 lat z Polską i Michelin. To w Olsztynie funkcjonuje nowoczesny zakład produkujący proszek mikronizowany. Jak podkreślił Jason Stravinsky, dyrektor generalny LT, jest on uzyskiwany ze zużytych opon metodą ekstremalnego schładzania. Krzysztof Wójcik, menedżer ds. rozwoju LT dodał, że ich metoda jest unikalna w skali świata. Poza tym proszek mikronizowany wytwarzany w Stanach i w Olsztynie poprawia właściwości produkowanych z jego udziałem opon, między innymi poprzez zapobieganie spękaniu strefy bocznej. Obecnie w obu zakładach - w Polsce i USA - wytwarza się 50 tys. ton proszku.
Na trochę mniejszą skalę, ale w ciągłym rozwoju, funkcjonuje Contec. Firma prezentowała swoją nowatorską metodę produkcji sadz technicznych ze zużytych opon. Zakład w Szczecinie wytwarza obecnie ponad 10 tys. ton rocznie tego doskonałego produktu.
Podobny asortyment wytwarza także firma Konimpex, chociaż może w jeszcze szerszej formule produktów i usług. Działają globalnie w obszarze handlu, logistyki i dystrybucji surowców chemicznych i przemysłowych, takich jak kauczuk i sadza.
Natomiast firma Lifting Solutions prezentowała najnowsze rozwiązania w zakresie budowy nowoczesnych powierzchni magazynowych do opon, zaś Transsystem - stały bywalec salonu w Hanowerze - pokazywał rozwiązania związane z ekonomicznym i ergonomicznym transportem w linii produkcyjnej opon.
Rozmawialiśmy także z Magdaleną Nowak, prezes i dyrektor generalną firmy Biolanic, która specjalizuje się w dystrybucji niekancerogennych plastyfikatorów dla przemysłu oponiarskiego i gumowego (oleje procesowe MES, TDAE, TRAE), emulgatorów, inicjatorów reakcji polimeryzacji i przeciwutleniaczy do przemysłu gumowego, kalafonii destylacyjnej na bazie żywicy do produkcji opon.
Więcej o tych targach przeczytacie w kwietniowej relacji, która ukaże się w Przeglądzie Oponiarskim.
Relacja i fot.: Sławomir Górzyński