Menedżerowie flot przewidują, że w nadchodzących latach sztuczna inteligencja i pojazdy elektryczne będą miały największy wpływ na zarządzanie flotą - wynika z nowego badania Webfleet.
Z okazji 25-lecia działalności firma Webfleet przeprowadziła globalne badanie obejmujące 1800 decydentów flotowych z 15 krajów. Aż 58 proc. menedżerów flot przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie korzystać ze sztucznej inteligencji (SI). Z badania wynika, że floty zamierzają zwiększać inwestycje w cyfryzację, szczególnie w obszarze sztucznej inteligencji i pojazdów elektrycznych.
- Przejście na rozwiązania cyfrowe, w tym sztuczną inteligencję, nie jest dla nas zaskoczeniem i jest wyraźnym wskaźnikiem tego, dokąd zmierza przyszłość zarządzania flotą - powiedział Jan-Maarten de Vries, President Fleet Management Solutions w Bridgestone Mobility Solutions. - Nasze badanie podkreśla kluczową rolę, jaką cyfrowe rozwiązania flotowe odgrywają w zwiększaniu wydajności floty, obniżaniu kosztów i zwiększaniu bezpieczeństwa kierowców i pojazdów. Jest jasne, że inwestycje w te technologie będą nadal rosły.
Pełny raport z badania można znaleźć na oficjalnej stronie Webfleet, a poniżej przedstawiamy kluczowe wnioski z raportu.
Zdecydowana większość menedżerów flot chce więcej inwestować w cyfryzację
Oczekuje się, że sztuczna inteligencja i pojazdy elektryczne będą miały największy wpływ na zarządzanie flotą w przyszłości
Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i pojazdy elektryczne są postrzegane jako technologie, które będą miały największy wpływ na przyszłość zarządzania flotą.
Menedżerowie flot potwierdzają, że pojazdy elektryczne są przyszłością dla flot komercyjnych, a ich popularność będzie rosła w nadchodzących latach:
Postępującą cyfryzację branży zauważają również polscy menedżerowie. W Polsce badanie objęło 150 decydentów. 91 proc. z nich spodziewa się większych inwestycji w cyfrowe rozwiązania w ciągu najbliższych pięciu lat. Polacy również wskazali te same najbardziej przekonujące powody, dla których warto postawić na cyfryzację. Największy wpływ na zarządzanie flotą według polskich decydentów będą miały technologie związane z sztuczną inteligencją (29 proc.). 13 proc. spośród polskich menadżerów obecnie używa SI w zarządzaniu flotą, 41 proc. planuje je wprowadzić w przyszłości, a 37 proc. planuje to zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat. 61 proc. respondentów oczekuje, że SI zoptymalizuje planowanie tras i logistykę, 58 proc. uważa, że obniży koszty operacyjne, a 54 proc., że poprawi bezpieczeństwo kierowców i analizy stylu jazdy. Poza sztuczną inteligencją, wysoki wpływ na zarządzanie flotą według Polaków mogą mieć także pojazdy elektryczne (19 proc.) oraz jazda autonomiczna (14 proc.). Większość menadżerów (83 proc.) oczekuje, że zestaw pojazdów w ich flocie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych pięciu lat, z kolei 39 proc. spodziewa się, że będzie posiadać w pełni autonomiczny pojazd w swojej flocie za 5-10 lat.
- Sztuczna inteligencja i pojazdy elektryczne to technologie transformacyjne, które nadal będą wspierać zarządzanie flotą. W Webfleet jesteśmy pionierami tych technologii, by ułatwiać ich wdrażanie we flotach, zawsze dbając o poprawę bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, produktywności i wydajności - podsumowuje Jan-Maarten De Vries.
Webfleet będzie świętować 25-lecie innowacji telematycznych na targach IAA Transportation, które odbędą się w dniach 17-22 września w Hanowerze w Niemczech.
Źródło i graf.: Webfleet