Bridgestone wspiera uczestników Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu. Producent współpracuje z zawodnikami nad udoskonalaniem gumowych elementów sprzętu sportowego stosowanego w dyscyplinach adaptacyjnych.
Od 2018 roku Bridgestone, jako Światowy Partner Paralimpijski, aktywnie działa na rzecz większej integracji w sporcie i społeczeństwie, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. Firma współpracuje z zawodnikami i organizacjami non-profit, aby zapewnić równy dostęp do sportów adaptacyjnych. Obecnie producent rozszerza te działania, wykorzystując swoją wiedzę z zakresu produkcji opon i wyrobów z gumy, aby ulepszać elementy sportowego sprzętu adaptacyjnego. Wśród rozwiązań, z których korzystają sportowcy w Paryżu, są m.in. gumowe ciągi do wózków inwalidzkich wykorzystywanych w wyścigach, opony do wózków inwalidzkich do gry w tenisa oraz rękawice do różnych dyscyplin.
Producent zaznacza, że jego zaangażowanie pomaga podkreślić wyzwania z dostępem do specjalistycznego sprzętu z jakimi muszą się mierzyć sportowcy uprawiający sporty adaptacyjne. W przeprowadzonym niedawno badaniu zleconym przez Bridgestone Americas (1), aż 61 proc. respondentów przyznało, że napotyka trudności w zdobyciu niezbędnego sprzętu i akcesoriów.
- Bridgestone wierzy w siłę sportu, która ma pozytywny i długotrwały wpływ, szczególnie na młodych sportowców i osoby niepełnosprawne. Niestety, zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mają takie same możliwości uczestnictwa - powiedziała Sara Correa, Chief Marketing Officer, Bridgestone Americas, Europe, Middle East and Africa. - Jesteśmy zdeterminowani, aby pomóc usunąć te bariery, ponieważ wiemy, że przyniesie to korzyści wykraczające daleko poza arenę sportową. To co naprawdę liczy się dla naszych społeczności, to dawanie wszystkim równej szansy udziału w sporcie i osiągania najlepszych wyników, niezależnie od stopnia sprawności czy pochodzenia.
Prawie 60 proc. uczestników badania przyznało, że samodzielnie modyfikowało sprzęt adaptacyjny lub akcesoria, 46 proc. respondentów musiało dostosować standardowy sprzęt sportowy do swoich specyficznych potrzeb adaptacyjnych, a 16 proc. zdecydowało się na stworzenie go od podstaw.
- Prawidłowy sprzęt może odmienić życie sportowca - powiedziała Susannah Scaroni, ambasadorka Team Bridgestone i zawodniczka USA w wyścigach na wózkach inwalidzkich, złota medalistka na dystansie 5000 m na Igrzyskach w Tokio 2020. - Kiedy po raz pierwszy otrzymałam wózek wyścigowy zaprojektowany specjalnie dla mnie, dało mi to większą pewność siebie i zaufanie do sprzętu. Pozwoliło mi to skupić się bardziej na treningu i osiąganiu najlepszych wyników. Znam wiele osób, które nie miały takiej możliwości, co mogło wpłynąć na ich drogę w sporcie i motywację.
W efekcie współpracy z paralimpijczykami ze Stanów Zjednoczonych i Japonii Bridgestone opracował ulepszenia gumowych elementów sprzętu adaptacyjnego. Firma wykorzystała do tego mieszankę, która używana jest w najnowszej generacji opon z technologią Enliten. Produkty zostały stworzone w ośrodkach technologicznych w USA i Japonii, a następnie przetestowane przez sportowców.
Wykorzystano do tego celu tę samą mieszankę, która używana jest w najnowszej generacji opon z technologią ENLITEN. Inżynierowie pracujący w centrach technologicznych Bridgestone w Ameryce (Akron, Ohio) i Japonii (Kodaira City, Tokio) stworzyli gumowe podkładki do rękawic i ciągi do wyścigów na wózkach inwalidzkich, rękawice do rugby na wózkach inwalidzkich, gumowe podeszwy do protez biegowych oraz opony do tenisa na wózkach inwalidzkich.
- Współpraca z zespołem inżynieryjnym Bridgestone była niesamowitym doświadczeniem - powiedział Chuck Aoki, współkapitan drużyny USA Wheelchair Rugby, który pracował z firmą nad parą niestandardowych rękawic. - Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że nawet na poziomie Igrzysk Paralimpijskich sportowcy często sami tworzą i dostosowują swój sprzęt, ponieważ to, czego potrzebują, nie zawsze jest dostępne. Praca z partnerem takim jak Bridgestone była bardzo satysfakcjonująca i motywuje mnie do szukania sposobów na promowanie sportów adaptacyjnych wśród nowych osób.
Bridgestone wspiera 20 obecnych i emerytowanych paralimpijczyków, którzy są ambasadorami Team Bridgestone. Aż 17 z nich rywalizuje w Paryżu 2024. Grupa ta zdobyła łącznie 10 medali podczas ostatnich trzech Igrzysk Paralimpijskich.
1. Badanie miało na celu zebranie informacji o modyfikacjach sprzętu przez sportowców uprawiających sporty adaptacyjne i zostało przeprowadzone we współpracy z Challenged Athletes Foundation (CAF), aby pomóc Bridgestone zrozumieć zakres i problemy związane z takimi modyfikacjami. Ankieta odbyła się online za pośrednictwem SurveyMonkey od 14 stycznia do 15 kwietnia 2024 roku. Wzięli w niej udział sportowcy, rodzice lub trenerzy korzystający ze sprzętu adaptacyjnego, którzy w zamian za kartę podarunkową o wartości 5 dolarów amerykańskich zgodzili się na udostępnienie odpowiedzi. Zebrano łącznie 249 ważnych odpowiedzi, co daje margines błędu +/- 6 punktów procentowych.
Źródło i fot.: Bridgestone