Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się celem złodziei. Ale nie zawsze chodzi im o cały samochód, włamywacze często kradną łatwe do wymontowania części samochodowe - wskazuje CarVertical i podpowiada, jak chronić auto przed plagą kradzieży części.
Według Matasa Buzelisa, eksperta motoryzacyjnego z firmy carVertical, na ten proceder narażone są głównie nowsze pojazdy, ponieważ są one wyposażone w drogie i chodliwe części. Ale tak naprawdę złodzieje interesują się wszystkim - od katalizatorów po koła.
Lusterka boczne i szkło lusterek
Wysokiej klasy lusterka samochodowe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, więc nic dziwnego, że są poszukiwane przez złodziei. Lusterka często ulegają uszkodzeniu podczas drobnych stłuczek, stąd popyt na nie jest dosyć spory. Niestety, zdarzają się także zwyczajni kierowcy, którzy po stłuczeniu własnego szkła lusterka decydują się zaoszczędzić pieniądze i „pożyczyć” je z innego samochodu. Demontaż szkła lusterka jest dość prosty i zajmuje zaledwie kilka chwil. W zapobieganiu kradzieży lusterek może pomóc wygrawerowanie na nich numeru VIN samochodu - wskazuje CarVertical. Staną się one mniej atrakcyjne dla złodziei, którzy widząc grawer, poszukają prawdopodobnie innego auta.
Reflektory i światła tylne
W przypadku niektórych modeli aut, koszty reflektorów są astronomiczne. Ponieważ popyt na nie na rynku części używanych jest wysoki, złodzieje ulegają pokusie. Skradzione światła i inne części tego typu są często transportowane za granicę. Światła należą również do części, na których eksperci firmy zalecają wygrawerowanie numeru VIN. Chociaż nie jest to niezawodny środek, ryzyko kradzieży się zmniejsza.
Kierownica
Używane kierownice do starych aut są tanie, ale te do aut nowych, zwłaszcza z segmentu premium, kosztują majątek. Używane kierownice są poszukiwane do napraw powypadkowych. Aby chronić kierownicę można pokusić się o montaż na niej blokady - wskazuje firma i dodaje, że innym, mniej skutecznym sposobem ma uniknięcie kradzieży kierownicy, jest pozostawienie samochodu w bezpiecznym miejscu.
Koła
Samochody stojące na podnośnikach lub cegłach wciąż pojawiają się w naszym otoczeniu. Zdejmowanie kół może być czasochłonne, więc złodzieje zazwyczaj wybierają samochody zaparkowane dalej od świateł ulicznych.
- Koła samochodowe są dość pożądanym przedmiotem, więc znalezienie na nie kupców nie jest trudne. Najbardziej niezawodnym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnej porannej niespodzianki jest użycie specjalnych śrub zabezpieczających, które uniemożliwiają odkręcenie koła za pomocą zwykłych narzędzi - mówi Matas Buzelis z carVertical.
Katalizatory
Katalizatory zawierają metale szlachetne, takie jak platyna, pallad i rod, które są wysoko cenione przez handlarzy złomem. Sprzedając katalizator, złodzieje mogą liczyć na niezłą wypłatę. CarVertical zaznacza, że szczególnie czujni powinni być użytkownicy Toyoty i Lexusa, ponieważ statystycznie właśnie te marki są najczęściej na celowniku przestępców. Wynika to z faktu, że katalizatory tych producentów zawierają więcej metali szlachetnych, co sprawia, że są droższe na czarnym rynku. Co więcej - Toyota i Lexus produkują głównie hybrydy, a w nich katalizatory są najczęściej w lepszym stanie niż w samochodach benzynowych. Wielu kierowców, chcąc uchronić się przed złodziejami, wycina swoje katalizatory i instaluje w ich miejsce tańsze wersje.
- Przestępcy często obierają za cel popularne modele z wyższej półki, dlatego przy zakupie takiego pojazdu warto ocenić swoje możliwości parkowania. W przeciwnym razie straty po nocnej wizycie złodziei mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych - podsumowuje M. Buzelis.
Źródło i fot.: CarVertical