Szeroki zakres tematów poruszanych podczas targów Automechanika Frankfurt znajduje odzwierciedlenie w programie Akademii. Prezentacje i dyskusje panelowe dotyczące najpilniejszych kwestii oraz najnowszych trendów w branży motoryzacyjnej odbywać się będą na pięciu scenach.
Organizatorzy targów podkreślają, że ze względu na szybkie tempo zmian zachodzących w branży motoryzacyjnej, w ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na dodatkowe szkolenia oraz chęć dyskusji na temat nowych rozwiązań i technologii.
- Dlatego znacząco rozszerzyliśmy program szkoleń i wykładów targów Automechanika oraz opracowaliśmy nowe formaty networkingowe. Oferujemy wszystkim uczestnikom możliwość aktualizacji swojej wiedzy, dyskusji z ekspertami oraz nawiązania kontaktów z profesjonalistami z branży motoryzacyjnej z całego świata na pięciu scenach, zlokalizowanych w powiązanych tematycznie halach - wyjaśnia Olaf Mußhoff, dyrektor targów Automechanika Frankfurt.
Zrównoważony rozwój
Po raz pierwszy na targach Automechanika tematyka zrównoważonego rozwoju i wszystkich jego aspektów omawiana będzie w ramach nowego formatu - Sustainability Court. Obejmuje on zarówno powierzchnię wystawienniczą, jak i scenę oraz przestrzeń networkingową.
Pierwszy dzień będzie poświęcony tematyce produkcji: od rozszerzonej odpowiedzialności producentów, przez wspólne działania mające na celu dekarbonizację łańcucha wartości aftermarketu, po cyfrowy paszport produktu. Drugiego dnia, we współpracy ze Stowarzyszeniem APRA (Automotive Parts Remanufacturers Association), odbędzie się trzeci Dzień Regeneracji, podczas którego eksperci przedstawią najnowsze zagadnienia i postępy w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym i regeneracji. W czwartek w centrum zainteresowania znajdą się łańcuchy dostaw - od ostatniej mili w logistyce po dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Piątek, 13 września, będzie dedykowany gospodarce cyrkularnej. Eksperci omówią systemy odbioru i regeneracji, rozwiązania oraz najlepsze praktyki z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz kwestię zakup kontra naprawa.
Innovation4Mobility
Forum eksperckie Innovation4Mobility w hali 3.0 jest centralnym punktem, w którym omawiane będą technologie przyszłej mobilności. We wtorek eksperci będą rozmawiać o fotowoltaice zintegrowanej z pojazdami, doświadczeniach i możliwych zastosowaniach, w tym w pojazdach użytkowych. W środę rano w programie pojawi się temat dwukierunkowego ładowania i pojazdu elektrycznego jako systemu magazynowania energii elektrycznej, natomiast po południu poruszony zostanie temat zrównoważonych paliw. Czwartek rozpocznie się od tematu wodoru w zastosowaniach motoryzacyjnych - zarówno w aspekcie ogniw paliwowych, jak i silników spalinowych. Pojazdy definiowane programowo, zarządzanie danymi, systemy komunikacji i łączność między pojazdami oraz systemy rozrywki będą przedmiotem dyskusji w czwartkowe popołudnie. W piątek omówione zostaną aktualne strategie mobilności i najnowsze osiągnięcia w Korei. W sobotę głównym tematem staną się łańcuchy dostaw, a jedną z głównych atrakcji będą tzw. Fight Cluby, w których człowiek rywalizuje z maszyną (AI z rozpoznawaniem głosu).
Diagnostyka i naprawa
W środę 10 września w hali 8 premierowo odbędzie się program sceniczny przedstawiający aktualne wydarzenia na rynku - od projektów realizowanych w Niemczech i na arenie międzynarodowej, po nowe testy emisji i liczenie cząstek. W środę program skupi się na różnych aspektach elektromobilności, takich jak handel używanymi akumulatorami, sprawdzanie ich stanu oraz innowacje w zakresie baterii. W czwartek poruszone zostaną tematy związane z emisją spalin, czujnikami i technologiami, a także rekrutacji młodych talentów i strategii rekrutacyjnych. W piątek, 13 września, uwaga będzie skupiona na handlu detalicznym i sprzedaży, w tym na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, a także na konserwacji i naprawie pojazdów elektrycznych oraz ich wpływie na obsługę posprzedażową.
Istotnym elementem programu jest również seminarium Discover3Dprinting, które odbędzie się 11 i 12 września. Jest ono skierowane do firm rozważających wykorzystanie procesów wytwarzania przyrostowego w swojej produkcji i potrzebują wsparcia w pierwszych krokach. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja online.
Body & Paint
Scena w hali 11.1 będzie stanowiła centralny punkt dla zainteresowanych zagadnieniami z dziedzin blacharstwa i lakiernictwa. Oprócz środowej prezentacji na temat naprawy pojazdów elektrycznych, eksperci będą omawiać kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz ramy prawne i czynniki sukcesu firm świadczących usługi lakiernicze i blacharskie. We wtorek i środę w południe międzynarodowi przedstawiciele wiodących producentów lakierów omawiać będą aktualne wyzwania rynkowe i ich możliwe rozwiązania.
Biznes związany z klasycznymi samochodami również będzie miał stałe miejsce na targach. Prezentacje i panele z tego zakresu obejmą tematy takie jak cyfrowe zaopatrzenie w części, tokenizacja rynku klasycznych samochodów, rekrutacja talentów do firm zajmujących się klasycznymi samochodami i motocyklami.
Program sceniczny w hali poprowadzi Eve Scheer, prezenterka, aktorka i kierowca wyścigowy.
W hali 11.0 profesjonaliści z branży motoryzacyjnej mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach organizowanych przez wiodące firmy z branży blacharsko-lakierniczej. Ich tematyka obejmuje m.in. pracę przy pojazdach zasilanych wysokim napięciem i ogniwami paliwowymi, kalkulację kosztów napraw za pomocą sztucznej inteligencji, kalibrację ADAS, diagnostykę elektroniki pokładowej oraz regulację reflektorów.
Mycie, pielęgnacja i detailing oraz oleje, smary i paliwa
W hali 12.0 tematyka skupia się na myjniach samochodowych, pielęgnacji i detailingu oraz olejach, smarach i paliwach. 10 i 11 września odbywające się na scenie głównej prezentacje dotyczyć będą pielęgnacji samochodów oraz trendach w datailingu, takich jak wydajna praca zgodnie ze standardowymi procedurami operacyjnymi (SOP), zwiększenie obrotów dzięki renowacji skóry, innowacyjne środki czyszczące do tkanin, naprawa skóry naturalnej i sztucznej, różnorodne powłoki ceramiczne i produkty uszczelniające.
Chętni mogą wziąć udział w kursie certyfikacyjnym dla deatilerów organizowanym przez International Detailing Association (IDA). Pierwszego dnia targów o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie w strefie Akademii.
Poranek 12 września poświęcony będzie aktualnym zagadnieniom i trendom w sektorze olejów, smarów i paliw. Po południu tematyka skupi się na myjniach samochodowych. Eksperci opowiedzą o tym, jak najskuteczniej czyścić różne rodzaje zabrudzeń, o właściwościach chemicznych środków czyszczących oraz o myjniach samochodowych w Niemczech. W piątek, 13 września, scena w hali 12.0 będzie w całości poświęcona olejom, smarom i paliwom.
Specjalna strefa dla pokolenia Z
Gry, strefy sportowe, lifestylowe i gastronomiczne oraz własna Scena Klubowa - Automechanika w hali 3.1. po raz pierwszy tworzy interaktywną przestrzeń dla publiczności z pokolenia Z. W ten sposób organizatorzy zamierzają zaprezentować młodemu pokoleniu jak ekscytujący i różnorodny może być motoryzacyjny rynek wtórny i związane z nim zawody.
Źródło: Messe Frankfurt Exhibition
Oprac.: (zg)