2023-11-20

Redukcja CO2 w motoryzacji

Europejski Zielony Ład i Porozumienie Paryskie skłaniają przemysł motoryzacyjny do poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań, aby osiągnąć cele neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Przemysł motoryzacyjny koncentruje się na ogólnej redukcji emisji gazów cieplarnianych w swojej działalności, a ESG i zrównoważony rozwój stają się wręcz kluczowe dla niektórych firm z branży motoryzacyjnej. Tematyka ta zostanie poruszona podczas XVIII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który odbędzie się już 23 listopada.

Ograniczanie śladu węglowego w motoryzacji jest kluczowym zadaniem w kontekście globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi. Strategii i działań, które mogą przyczynić się do osiągnięcia celu jest wiele, na czele z elektryfikacją pojazdów promowaną przez UE. Przejście na pojazdy elektryczne lub hybrydowe zwiększa efektywność energetyczną i redukuje emisje spalin, zwłaszcza jeśli energia elektryczna pochodzi z odnawialnych źródeł.

- Elektromobilność elektryzuje motoryzację już od wielu lat. Na ten moment stopniowe odchodzenie od silników spalinowych wydaje się nieuniknione, choć wiele osób wątpi, że nastąpi to już w 2035 r. Eksperci zadają sobie pytanie czy w obecnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej jest to dla UE wykonalne bez negatywnego wpływu na naszą gospodarkę czy konkurencyjność naszej motoryzacji. Oczywiście cała rzesza zwolenników tłumaczy, że to właśnie przez obecną sytuację w jakiej się znajdujemy powinniśmy jak najszybciej przechodzić na pojazdy elektryczne. I jednych i drugich spotkamy zapewne na naszym Kongresie, więc dyskusje zapowiadają się ciekawie, a przecież jest to tylko jeden z poruszanych tematów - mówi Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Kolejnym sposobem na zazielenianie motoryzacji jest na przykład regeneracja części. Podczas regeneracji elementów ograniczana jest produkcja materiałów służących do tworzenia nowych podzespołów. Co ważne, zużycie surowców w procesie regeneracji jest od 50 do 90 proc. niższe niż w przypadku produkowania nowej części zamiennej od podstaw. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych CLEPA opublikowało badanie, z którego wynika, że fabryczna regeneracja części pozwoliła w 2020 roku zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 800 tys. ton, co jest odpowiednikiem emisji śladu węglowego pozostawionego przez 120 tys. statystycznych mieszkańców Unii Europejskiej. Regeneracja doczekała się osobnej sesji podczas Kongresu SDCM, gdzie eksperci dyskutować będą o jej zaletach, ale przede wszystkim o problemach napotykanych przez firmy zajmujące się fabryczną regeneracją.

Poprawa efektywności paliwowej tradycyjnych pojazdów jest kluczowa. Nowe technologie, takie jak lekkie materiały, bardziej efektywne silniki i systemy odzyskiwania energii, mogą znacząco obniżyć zużycie paliwa. Pojazdy z tradycyjnym napędem będą poruszać się jeszcze przez przynajmniej kilka dekad. Mniejsze spalanie = mniejsze emisje. Zatem jest to także kierunek, który dostarczy swoją cegiełkę na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE. Podczas jednej z sesji Kongresu SDCM będzie można nie tylko dowiedzieć się więcej o tym jak zoptymalizować spalanie, ale wręcz samemu tego spróbować w aplikacji oferowanej przez firmę TechTir.

Źródło i graf.: SDCM

drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Ogłoszenia
Brak ogłoszeń do wyświetlenia.
Zamów ogłoszenie

© Copyright 2024 Przegląd Oponiarski

Projektowanie stron Toruń