Jak zużywa się opona?

Niezależnie od tego, w jakim celu używasz samochodu najczęściej, powinieneś pamiętać, aby dbać o bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Jednym z elementów, który na nie wpływa, jest stan ogumienia. To od opon w dużym stopniu zależy przyczepność auta do nawierzchni. Ta z kolei ma duże znaczenie na stabilność pojazdu i to jak wykonuje on poszczególne manewry. Od stanu ogumienia zależy droga hamowania samochodu. Dowiedz się więcej i zobacz, jak sprawdzić stan Twoich opon.

Głębokość bieżnika

Głębokość bieżnika to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na to, jak zachowuje się opona, a zatem i samochód podczas jazdy. Minimalna dopuszczalna wartość według prawa wynosi 1,6 mm. Jednak jest to moment graniczny i warto wymienić oponę, zanim się go osiągnie.  Jest kilka metod, które umożliwiają sprawdzenie głębokości bieżnika. Służą do tego specjalne mierniki, ale możesz też użyć np. monety.

Nierównomierne zużycie bieżnika

Jeśli jest on wyeksploatowany nierównomiernie, opony tracą przyczepność, co z kolei negatywnie wpływa na stabilność i bezpieczeństwo jazdy. W skrajnych przypadkach będzie to widoczne gołym okiem. To znaczy np. od wewnątrz opony, bieżnik będzie dużo bardziej zużyty. Również powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Winne często jest niewłaściwe ciśnienie w oponach lub nieprawidłowa geometria kół.

Uszkodzenia opon

Mimo że gumy wykorzystywane do ich produkcji to wyjątkowo odporne i trwałe mieszanki, to jednak pozostają tworzywem, które jest narażone na różne deformacje czy uszkodzenia mechaniczne. Temperatura i zmienne warunki powodowe przyspieszają zużycie opon i wpływają na pogorszenie ich właściwości. Jazda po kiepskiej jakości nawierzchni, czy duże dziury, a niekiedy także kolizje drogowe mogą doprowadzić do jakichś fizycznych uszkodzeń i deformacji w oponie. W niektórych przypadkach będzie możliwa ich naprawa, czyli tak zwana wulkanizacja. Jednak w przypadku wyjątkowo dużych ubytków jedynym wyjściem będzie wymiana.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co może powodować zużycie opon, zajrzyj pod ten link: https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/opony/nierowne-zuzycie-bieznika-opony-przyczyny-i-skutki.

Jak często wymieniać opony?

Przede wszystkim powinno się pamiętać o sezonowej wymianie opon. To znaczy wraz z nastaniem temperatur niższych od 7°C, na koła powinno zakładać się modele zimowe. Nie ma jednak konkretnego okresu i liczby przejechanych kilometrów, po jakich powinno się uznać je za całkowicie zużyte - choć niekiedy można przeczytać o tym, że dobrym momentem na wymianę jest przebieg 50 000 - 80 000 km. Według wielu specjalistów to właśnie wtedy zużycie opon na tyle wpływa na ich stan, że powinno się zamontować nowe.

Jakość dróg czy styl jazdy mają jednak większe znacznie niż liczba przejechanych kilometrów. Dlatego warto co jakiś czas po prostu zweryfikować stan faktyczny ogumienia. Pamiętaj też, że guma z czasem parcieje.  Opony, które mają więcej niż 5 lat, nie będą miały więc takich samych właściwości jak nowe.

O czym pamiętać po wymianie opon?

Niezależnie od tego, czy wymieniłeś opony z powodu zużycia, czy tylko ze względu na zmianę sezonu, powinno pamiętać się także o sprawdzeniu geometrii kół. Ma ona wpływ na tor jazdy samochodu, co przekłada się na bezpieczeństwo.

Jak dbać o opony?

Jeśli chcesz, żeby opony w dobrym stanie zachowały się przez cały okres ich użytkowania, to staraj się uniknąć nagłego i mocnego hamowania oraz jazdy po wyjątkowo kiepskiej jakości drogach (jeśli tylko jest to możliwe). Podczas sezonowej zmiany ogumienia, opony, których akurat nie używasz, staraj się trzymać w suchym i niezbyt zimnym miejscu.

Podsumowanie

Stan opon jest kluczowy dla bezpieczeństwa jazdy. Dlatego powinno pamiętać się go regularnie weryfikować. W tym takie cechy jak głębokości, czy nierównomierne zużycie bieżnika oraz różne ubytki. Opony powinny być wymienione co 5-6 lat, niezależnie od ich stanu zużycia, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy. Zadbaj o swoje ogumienie, aby cieszyć się bezpieczną jazdą. Wejdź na Motointegrator.com i znajdź warsztat w Twojej okolicy, który wymieni Twoje ogumienie!

Artykuł sponsorowany przez Motointegrator.com Inter Cars Group

drukuj  
Ogłoszenia
Brak ogłoszeń do wyświetlenia.
Zamów ogłoszenie

© Copyright 2024 Przegląd Oponiarski

Projektowanie stron Toruń