Doradztwo przy zakupie opon osobowych

Ostatnia instancja

Wprawdzie w czasach internetowych wiedza jest na wyciągnięcie ręki i kilku kliknięć na ekranie smartfona, ale doradzanie przy zakupie opon w serwisie ogumienia nadal ma znaczenie, być może nawet większe niż kiedyś.  

Podczas wizyt w oponiarskich serwisach w całym kraju wiele razy moi gospodarze podkreślali, jak wielką rolę odgrywa fachowe, spokojne doradztwo podczas wyboru ogumienia. Klienci bywają wyedukowani przez internet, ale sprzedawca nie powinien rezygnować z rzeczowej rozmowy.

- Klienci przychodzą po to samo, po co przychodzili ich „analogowi” przodkowie, po radę - podkreśla Robert Krzowski, menadżer ds. szkoleń,  Goodyear. - Może się wydawać, że ogrom informacji dostępnych w internecie bardzo ułatwił sprawę. Opinie, fora, testy, artykuły, eksperci - ocean wiedzy. Tyle, że nawet jeśli klient ma na to czas i przez ten cały ocean przepłynie, to jest duże prawdopodobieństwo, że na końcu zostanie… z listą pytań dłuższą niż miał na początku. Na temat niemal każdej opony można znaleźć równie wiele informacji za i przeciw, więc nie dziwmy się, że wielu klientów poszukuje „ostatniej instancji”, czyli doradcy, który zatwierdzi lub zakwestionuje ich wybór.

Jak zaznacza Daniel Kociubiński, menadżer sieci BestDrive, doradzanie musi dotyczyć przede wszystkim podstaw: odpowiedni rozmiar, indeks nośności, indeks prędkości. Poza tym powinno się pomóc klientowi w optymalnym dopasowaniu linii produktowej do pojazdu przez niego użytkowanego oraz jego stylu jazdy. Dobrze dobrana opona zapewnia długotrwałą i bezpieczną eksploatację.

Szczegóły są ważne

Wsparcie profesjonalnego doradcy jest na wagę złota. Jest tym istotniejsze, im bardziej skomplikowany produkt klient chce nabyć, a takim paradoksalnie jest też opona. Zakup dobrej jakości ogumienia to inwestycja, która zaowocuje kilkoma latami bezpiecznej jazdy i pozwoli cieszyć się podróżą niezależnie od warunków pogodowych.

- Źle dobrane opony mogą zniwelować osiągi nawet najlepszego samochodu, zmuszając kierowcę do wytężonej uwagi na drodze - kontynuuje R. Krzowski (Goodyear). - Widać to wyraźnie w przypadku wielu użytkowników, którzy początkowo eksploatowali opony marek premium, ale z różnych przyczyn zdecydowali się na dużo tańsze produkty. Ten sam kierowca, ten sam samochód, ale jazda jest już zupełnie inna. Właśnie dlatego pomoc doradcy, który przeanalizuje potrzeby i styl jazdy kierowcy, nakładając na to typ i moc użytkowanego auta oraz pokonywane trasy, będzie nieodzowna. Bez tego łatwo o pomyłkę, bo z punktu widzenia laika, każda opona wygląda podobnie i jeśli rozmiar i indeksy pasują, a etykieta nie różni się znacząco, to po co przepłacać? To z kolei prowadzi nas do konkluzji, że doradca musi być znakomicie przygotowany i wyedukowany. Taka osoba jest w stanie w krótkim czasie sezonowej transakcji fachowo zarekomendować odpowiednie produkty. Brak właściwego przygotowania merytorycznego prowadzi wprost do sprzedaży opon opartej o cenę i dostępność, czyli dokładnie to samo, co można znaleźć na przykład w dowolnym sklepie internetowym.

Flotowi także

Podobna procedura może dotyczyć również klienta flotowego. Z jednej strony większość z nich nie ma wpływu na to, jakie opony zostaną zamontowane na felgach samochodów służbowych. Z drugiej, to nadal klienci, którzy mają swoje samochody prywatne, więc mogą wrócić do dobrego doradcy.

A wielosezonowe?

- Ogumienie całoroczne to komfortowe rozwiązanie, jednak to kompromis w zakresie osiągów - nie ma wątpliwości D. Kociubiński (BestDrive). - Opony sezonowe gwarantują bezkompromisowe osiągi w sezonie, pod kątem którego zostały zaprojektowane. Decydując się jednak na ogumienie całoroczne polecamy przede wszystkim produkty z segmentu premium, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Przegląd Oponiarski 12/206 (Grudzień 2022)

 

drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Ogłoszenia
Brak ogłoszeń do wyświetlenia.
Zamów ogłoszenie

© Copyright 2024 Przegląd Oponiarski

Projektowanie stron Toruń