2019-10-16

Udany sezon Goodyeara

Zawody w Jaramie w Hiszpanii zakończyły sezon zmagań zaliczanych do Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Samochodów Ciężarowych. Rywalizacja obejmowała osiem wymagających rund rozgrywanych na torach w całej Europie. Kluczową rolę odegrały w nich specjalnie zaprojektowane opony Goodyear Truck Racing, mające zapewniać najwyższą przyczepność w każdych warunkach.

Zwycięzcą sponsorowanych przez Goodyear Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Samochodów Ciężarowych 2019 został Niemiec Jochen Hahn, który wywalczył ten tytuł w imponującym stylu już po raz szósty. Konkurując z aż trzema poprzednimi mistrzami, wygrał siedem z ośmiu rund serii, prowadząc 5,3-tonową ciężarówkę wyścigową Iveco Hahn Racing na oponach Goodyear, o mocy 1180 koni mechanicznych.

J. Hahn zakończył sezon z 370 punktami. Na drugim miejscu znalazł się hiszpański kierowca i były trzykrotny mistrz Europy Antonio Albacete z 268 punktami, a miejsce trzecie zajął Adam Lacko z Czech z dorobkiem 261 punktów, który wygrał serię w 2017 r.

Zawodnicy ścigali się w specjalnie przygotowanych do tego samochodach ciężarowych, opartych na ciągnikach siodłowych 4 x 2, o średniej mocy 1200 KM i momencie obrotowym 5500 Nm. Co ciekawe, pojazdy te rozpędzają się od 0 do 100 km/h w 5 sekund i od 30 do 160 km/h w zaledwie 6 sekund.

Goodyear rozpoczął produkcję specjalnie opracowanych opon Truck Racing w 2004 r. i obecnie jest wyłącznym partnerem FIA w Mistrzostwach Europy w Wyścigach Samochodów Ciężarowych na następne dwa lata. Dzięki temu marka może zademonstrować swoje innowacyjne rozwiązania i przetestować nowe technologie. Opony Truck Racing są wyposażone w specjalny wzór i mieszankę bieżnika, które zapewniają wymagane osiągi w trudnych i konkurencyjnych warunkach.

- Wspieranie Mistrzostw Europy w Wyścigach Samochodów Ciężarowych pozwala zademonstrować wyjątkowe osiągi naszych opon ciężarowych - powiedział Maciej Szymański, dyrektor ds. marketingu opon użytkowych Goodyear w Europie. - Ogumienie wyścigowe Goodyear do samochodów ciężarowych, które opracowaliśmy dla tej serii, ma specjalny bieżnik wyścigowy, ale bazują na tych samych karkasach, z których codziennie korzystają tysiące samochodów ciężarowych na drogach Europy. Odporność opon na bardzo wysokie temperatury i siły oddziałujące w wyścigach ciężarówek świadczy o dużej wytrzymałości naszych karkasów.