2019-08-12

Asfalt ze zużytych opon

Firma Tarmac z Wielkiej Brytanii opracowała metodę produkcji asfaltu z zastosowaniem gumy pochodzącej ze zużytych opon. Od kilku miesięcy na lokalnych drogach trwają testy nowej nawierzchni, a teraz rozwiązanie to ma być zastosowane na ruchliwej autostradzie.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej zużytych opon nie można składować na wysypiskach, dlatego większość z nich trzeba utylizować lub wysyłać za granicę. Ich recykling nie jest prostym zadaniem, dlatego każda forma ich ponownego wykorzystania jest cenna, zwłaszcza z ekologicznego punktu widzenia.

Jakiś czas temu firma Tarmac opracowała technologię produkcji masy bitumicznej do budowy dróg z wykorzystaniem gumy ze zużytych opon. Początkowo taka nawierzchnia pojawiła się na drogach lokalnych. Teraz po kilku miesiącach ich użytkowania nowa forma asfaltu ma pojawić się na autostradzie. Do testów wybrano odcinek na drodze M1 pomiędzy węzłami 22 i 23 niedaleko Leicester. Ze względu na panujący tam duży ruch samochodowy, eksperci będą mogli ocenić jej jakość i trwałość. Jeżeli testy wyjdą pozytywnie, jest szansa, że taka forma nawierzchni będzie stosowana także na innych odcinkach angielskich autostrad.

Zgodnie z wyliczeniami firmy Tarmac, na każdy kilometr takiej drogi może zostać zużytych nawet 750 starych opon, wszystko zależy od grubości nawierzchni. I choć odpowiednio przygotowane opony to tylko dodatek do masy bitumicznej, to jest to krok w dobrą stronę. Zakładając, że rocznie remontowanych jest 1000 km dróg, daje to około 750 tyś. opon, które będzie można ponownie wykorzystać.

(ik)

Źródło: Źródło: Auto Express, fot. arch. redakcji

drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
Ogłoszenia
Brak ogłoszeń do wyświetlenia.
Zamów ogłoszenie

© Copyright 2024 Przegląd Oponiarski

Projektowanie stron Toruń