2019-08-01

Dunlop w Suzuka 8 Hours

Suzuka 8 Hours jest zaliczany do najbardziej wymagających wyścigów w kalendarzu motocyklowym, o czym przekonali się uczestnicy tegorocznej edycji. Na 62 startujące ekipy do mety dojechało 50 zespołów. Japoński tor okazał się szczęśliwy dla Pawła Szkopka z ekipy Omega Maco Racing, który zdobył kolejne punkty. Puchar Zespołów Niezależnych Dunlop wywalczyli Club Next & Moto Bum. Ambitne plany Suzuki Endurance Racing Team i Wójcik Racing Team pokrzyżowały awarie.

Zespół Suzuki Endurance Racing Team (SERT) dał mocny pokaz walki o mistrzostwo zespołów FIM EWC. Przez cały wyczerpujący sezon SERT konsekwentnie realizował plan, który miał doprowadzić do ostatecznego zwycięstwa. Zespół mógł też liczyć na wsparcie marki Dunlop. Ostatnie okrążenia finałowego wyścigu Suzuka 8 Hours, w którym startowali Vincent Philippe, Etienne Masson i Gregg Black, miały przynieść upragnione trofeum, ale sukces został udaremniony przez awarię silnika. O pechu może też mówić Wójcik Racing Team. Po wypadku na pierwszej zmianie doszło do braku smarowania silnika, co finalnie poskutkowało jego zatarciem. Mimo wysiłków zespołu, nie udało się ukończyć wyścigu.

Więcej szczęścia miał natomiast Paweł Szkopek, który dojechał do mety na punktowanym, osiemnastym miejscu. Szkopek zmieniał się za sterami Yamaha R1 z Brytyjczykiem Jamesem Ellisonem, byłym mistrzem świata FIM EWC i zawodnikiem MotoGP. Reprezentanci słowackiej ekipy Omega Maco Racing, w zmiennych warunkach pokonali ponad 200 okrążeń, czyli blisko 1200 km, jedenaście razy zjeżdżając do alei serwisowej na obowiązkowe tankowania i zmiany opon.

Zdobywcy Pucharu Niezależnych Dunlop

Finał 4. rundy sezonu Pucharu Niezależnych Dunlop (DIT) wygrał zespół numer 88 Club Next & Moto Bum. Japoński team wykorzystał opony Dunlopa, uzyskując dobre, jednolite tempo i minimalną degradację. Jadący motocyklem Honda CBR 1000 RRSP, Nakamura Yutaka, Katahira RyosukeOhnuki Kimihiko dali świetny pokaz, który zdominował 8-godzinny wyścig Suzuka w DIT.

Trzy najlepsze zespoły w Pucharze Niezależnych Dunlop w 8-godzinnym wyścigu Suzuka to zespoły japońskie. DIT zapewnia wsparcie dla prywatnych ekip poprzez zachęty finansowe i technologię oponiarską brytyjskiej marki. Dzięki łącznej kwocie 120 tys. euro w postaci nagród pieniężnych przyznanych w sezonie 2018-2019, prywatne zespoły mogą konkurować z producentami.

Miejsca na podium Pucharu Niezależnych Dunlop zostały uzupełnione przez E PS Racing Garage L8 TT45 oraz HKC & IMT Racing Kuno Kogyo, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.