MICHELIN
Power CL
Jest to opona rolniczo-przemysłowa o konstrukcji diagonalnej, opracowanej specjalnie dla koparko-ładowarek, kompaktowych ładowarek kołowych i ładowarek teleskopowych. Bieżnik z masywnymi klockami, ułożonymi blisko siebie w centralnej części czoła opony, minimalizuje ryzyka jej przebicia. Dzięki odpowiednio dobranej mieszance gumy, Power Cl jest chroniona przed uszkodzeniami na agresywnym podłożu. Kąt ułożenia warstw opasania zabezpiecza i usztywnia bok opony, zapewniając lepszą stabilność podłużną i poprzeczną. Brytyjska firma JCB, znany producent maszyn budowlanych, wybrała pięć rozmiarów tego ogumienia na pierwsze wyposażenie najnowszych modeli koparko-ładowarek 2CX, 3CX i 4CX. Są to: 340/80 - 18 (12,5 – 18), 340/80 - 20 (12,5 – 20), 400/70 - 20 (16,0/70 – 20), 480/80 - 26 (18,4 – 26), 440/80 - 28 (16,9 – 28). Na rynku Power Cl jest dostępna w 11 rozmiarach, od 280/80 - 18 TL do 420/80 - 30 TL. Po radialnej oponie XMCL jest drugim produktem Michelina do oryginalnego wyposażenia maszyn, wybranym przez firmę JCB po serii testów w jej siedzibie w Rocester. Więcej informacji na www.michelin.pl .
Zobacz cały numer PO 12/79 (Grudzień 2010)
MICHELIN
MegaXBib
Wprowadzona w październiku opona MegaXBib w zupełnie nowym rozmiarze 800/70R32, przeznaczona jest dla największych i najcięższych maszyn rolniczych. Jej dopuszczalne obciążenie wynosi 181 A8/B. Dzięki metalowym opasaniom pod bieżnikiem, jest wyjątkowo wytrzymała. Aby chronić ją przed przebiciem przez łodygi kukurydzy lub szybszym zużywaniem się na ściernisku po soi czy słoneczniku, inżynierowie z Michelina zmienili także kąt i kształt bieżnika oraz wzmocnili bark unikatową strukturą. Metalowe opasania wewnątrz opony sprawiają, że jest ona bardziej odporna na zmęczenie materiału wywołane przez ciężkie ładunki. Jak informuje Michelin, zwiększenie nośności i wytrzymałości opony jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rolników na coraz większe i coraz wydajniejsze maszyny. Nowe ogumienie ma pomóc rolnikom w zwiększaniu produkcyjności i zmniejszaniu kosztów prowadzenia gospodarstw.
Zobacz cały numer PO 11/78 (Listopad 2010)
MICHELIN
CerexBib
Zwiększenie wydajności upraw, a w konsekwencji zysków, wymaga coraz cięższych maszyn o większej mocy i zasięgu, ale bez ugniatania gleby. Michelin we współpracy z Claas, wiodącym producentem kombajnów w Europie, przygotował nową oponę - CerexBib, w której zastosowana została technologia Ultraflex (nowe materiały i innowacyjny wzór płaskiego bieżnika, aby chronić glebę i zapewnić lepszą nośność; specjalna mieszanka gumowa zmniejsza o 25 proc. nagrzewanie się opony). To ogumienie zapewnia zwiększoną nośność przy takim samym ciśnieniu, a przy mniejszym ciśnieniu gwarantuje tę samą nośność. Jako jedyne na rynku, mogą być używane przy ciśnieniu nie przekraczającym 2 barów, co sprawia, że w mniejszym stopniu ugniatają glebę. CerexBib umożliwia skuteczną cyrkulację wody i powietrza na uprawianym polu, jednolity wzrost plonów, a także ochronę zbiorów. Ochrona gleby to nie jedyna korzyść płynąca z zastosowania nowej technologii. Większy obszar kontaktowy i obniżone ciśnienie umożliwiają zmniejszenie głębokości kolein i większą przyczepność, niezależnie od warunków glebowych, co pozwala na oszczędność czasu i paliwa. Takie rozwiązanie idzie z duchem czasu, umożliwiając także zastosowanie współczesnych technik uprawy, jak na przykład zasiew bezpośredni. CerexBib to także pierwsza opona, która może być używana zarówno na przedniej, jak i na tylnej osi kombajnu. Jest o 15 proc. węższa niż opony dostępne obecnie na rynku, co ułatwia poruszanie się po drogach publicznych. Dla porównania – nowe opony MICHELIN CerexBib IF 680/85 R 32 mają taką samą nośność, jak dostępne na rynku 800/70 R 32. Umożliwia to producentom konstruowanie większych maszyn, nie przekraczając progu 3,5 m szerokości. To istotny czynnik także z punktu widzenia regulacji unijnych, bowiem po przekroczeniu tej szerokości wymagany jest specjalnie oznaczony pojazd pilotujący. Ponadto, utrzymują takie samo ciśnienie w polu i na drodze, nie trzeba więc dostosowywać ciśnienia do prędkości jazdy. Świetnie trzymają się drogi, a wyposażone w nie pojazdy mogą pokonywać zbocza do 24 proc. nachylenia, a nie do 19 proc., jak w przypadku opon tradycyjnych. Technologia ta jest już z powodzeniem wykorzystywana w oponach Michelin AxioBib i XeoBib do ciągników rolniczych. Informacje pod: www.michelin.pl .
Zobacz cały numer PO 10/77 (Październik 2010)
Opony rolnicze
FULDA
AS Pionier Radial
Opona napędowa do ciągników pracujących w różnych warunkach glebowych i pod dużym obciążeniem. AS Pionier Radial jest oponą, którą na pierwszym miejscu wybiera się do ciągników średnio-ciężkich. Jej dobry stosunek ceny do jakości jest doceniany przez wielu użytkowników.
AS Pionier HP
Opona klasy high-performance w segmencie opon rolniczych. Opona napędowa do ciężkich ciągników rolniczych, do jazdy w każdych warunkach glebowych, zapewniająca wysoki komfort także na szosie. Dzięki swojej wyjątkowej trwałości charakteryzuje się bardzo dobrą relacją ceny do czasu użytkowania.
AS Pionier - diagonalna
Opona o znakomitych osiągach, która przekazuje siłę napędową maszyny do ziemi pomimo zmieniających się warunków. Ta niezwykle mocna i wytrzymała opona napędowa jest idealna do ciągników z obciążeniem 5 ton na oś. Więcej o firmie i jej produktach można znaleźć w internecie: www.fulda.com .