Z dobrymi produktami przyjemniejsza praca

Bezpiecznie i higienicznie

 

Jak wiadomo praca w zakładzie wulkanizacyjnym, czy ogólno mechanicznym nie jest łatwa. Przede wszystkim ma charakter stojąco-chodzący. Wulkanizator, ale i mechanik z serwisu motoryzacyjnego, pracuje zarówno w halach, jak i często na świeżym powietrzu. Jest więc narażony na zmienne temperatury otoczenia, wibrację oraz hałas, zatrucia oparami najróżniejszych chemikaliów, w tym benzyny i klejów. Od operatora serwisu wymaga się również dużej siły fizycznej, bo przecież regularnie musi podnosić i przenosić dziesiątki, a w sezonie przekładek, setki opon. A poza tym majster - jak potocznie mówią kierowcy - musi być przy tym również elokwentny. Przecież ma stały kontakt z klientami, a to jak się zachowuje często ma duży wpływ na to, czy odwiedzą warsztat ponownie.

Aby ułatwić i sprawić, by praca była przyjemniejsza, warto dbać o czystość i porządek, który jest jednym z wymogów BHP. Ponadto dla pracodawcy i pracownika używanie sprawdzonych produktów powinno być priorytetem, bowiem znacznie ułatwiają i przyspieszają wykonywane prace. W tym numerze Dobrego Serwisu prezentujemy rzeczy, które są używane na co dzień w zakładach oponiarskich i mechanicznych.

Odzież robocza

Zacznijmy od odzieży ochronnej. Wybór na rynku jest dosyć spory. Bo można zdecydować się po prostu na spodnie czy kombinezony z marketów budowlanych, jednak ich jakość często nie jest wysoka. Dobrym wyborem zatem może być zakup w firmie specjalizującej się w produkcji odzieży BHP. Jedną z nich jest firma Kegel-Błażusiak. Na stronie kegel.com.pl wybierać możemy z szerokiej palety, bluz, kurtek, spodni i ogrodniczek, które posiadają taśmy regulacyjne, są odpowiednio wzmacniane oraz mają dużą liczbę przydatnych kieszeni. Również tam znajdziemy obuwie ochronne - wyposażone jest ono w podeszwę antypoślizgową, olejoodporną, antyelektrostatyczną, odporną na ścieranie oraz przecinanie. Buty te nie rysują powierzchni i mają podwyższone właściwości antypoślizgowe na podłożu ceramicznym i metalowym.

Fot.: http://www.mascotworkwear.com

Gdy już jesteśmy odpowiednio ubrani, możemy przystąpić do pracy. Aby dowiedzieć się, co warto mieć w zakładzie, odwiedziliśmy kilka serwisów  i zapytaliśmy o najlepsze produkty codziennego użytku.

Pasty i pistolety

Wśród past monterskich popularne są produkty firmy Delta i Tip Topol.

- Nam najlepiej sprawdza się Acrylmed Delty - mówi jeden z pracowników zakładu Auto-Tom z Włocławka. - Mamy do dyspozycji kilka rodzajów tych past: zieloną na okres letni, która od razu nie wysycha w wysokich temperaturach, czerwoną z uszczelniaczem i niebieską na zimę, która dość szybko krzepnie w niskich temperaturach, przez co uniemożliwia przesuwanie się felgi względem opony.

Natomiast w serwisie Best Drive Motokom pracownicy używają pasty z Tip-Topolu. Jak podkreślają, pracują na niej od dawna i są do niej przekonani. Wiele firm równie chętnie sięga po wkłady, łatki i kleje z Tip-Topolu. W innych zakładach na ustach pracowników pojawia się również firma Maruni, której produkty można znaleźć np. na stronie swistowski.pl.

Po montażu opony na felgę, całość trzeba założyć na auto. Śruby przykręcamy pistoletem pneumatycznym. Być może to traf, ale praktycznie w każdym odwiedzonym przeze mnie zakładzie, królowała jedna nazwa: „Chicago Pneumatic”.

- Te pistolety się po prostu nie psują. Wcześniej próbowaliśmy innych marek. Jednak tylko te pistolety wytrzymują przez wiele lat - mówili zgodnie pracownicy kilku firm.

Czyściwa

W trakcie pracy, która jak wiadomo do najczystszych nie należy, mogą przydać się różnego rodzaju czyściwa. Część zakładów używa po prostu koszulek zakupionych w sklepach z używaną odzieżą, część z nich stawia na profesjonalne materiały, takie jak produkty firmy Mewa. Producent dostarcza specjalne czyściwa przemysłowe wielokrotnego użytku oraz oferuje pełen serwis usług. W ramach niego przedsiębiorstwo przekazuje pierwszą partię nowych czyściw do klienta, odbiera je w określonym czasie, pierze, po czym ponownie dostarcza jako czyste do klienta. Na rynku dużą popularnością cieszą się także czyściwa firmy Tork, role montowane na dozownikach ściennych, świetnie spisują się w codziennej pracy.

Mydło nie wystarczy

Po pracy pozostaje nam jeszcze umycie rąk. Tłuste, mocno zabrudzone smarami ręce są nie do domycia zwykłym mydłem. Do ich oczyszczenia trzeba użyć past BHP. Tutaj również możemy do woli przebierać w produktach. Szczególnie polecane są pasty: Eiflix, Dreumex, Kraft z Inter Teamu czy Fast Orange.

Krzysztof Krusiński

Fot. Mewa i producent Chicago Pneumatic

Zobacz cały numer PO 3/143 (Marzec 2017)

drukuj  
Ogłoszenia
Brak ogłoszeń do wyświetlenia.
Zamów ogłoszenie

© Copyright 2024 Przegląd Oponiarski

Projektowanie stron Toruń