W 2016 r. firma Starco koncentrowała się na rozwoju segmentu OE i dokonała znaczących inwestycji w umacnianie europejskich rozwiązań produkcyjnych, by lepiej spełniać potrzeby obecnych i przyszłych klientów segmentu OE. Inwestycje o całkowitej wartości przekraczającej 2,5 mln euro będą kontynuowane w tym roku. Główny nacisk zostanie położony na fabrykę stalowych felg w Chorwacji oraz na fabrykę felg z polipropylenu i opon poliuretanowych w Wielkiej Brytanii.
Starco specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości stalowych felg m.in. do przyczep i dużych traktorów. W tym roku firma skupia się na wyposażeniu OE i obecnie stopniowo ogranicza tradycyjne usługi na rynku wtórnym w Polsce i Francji.
- Tego typu strategiczna zmiana może oczywiście wywoływać wiele pytań na rynku - zarówno o naszą przyszłość, jak i o naszą sytuację finansową - powiedział Richard Todd, dyrektor generalny Starco. - W rzeczywistości nasz kierunek działań jest o wiele bardziej przejrzysty i bardziej ujednolicony niż wcześniej, a nasze podstawy finansowe są mocniejsze niż w latach ubiegłych. Segment OE jest dla nas kluczowy. Szczerze wierzę, że największą korzyścią dla klientów będzie wykorzystanie naszej obszernej wiedzy z zakresu zastosowań, umiejętności rozwoju produktów, wyjątkowych środków produkcyjnych oraz oczywiście naszego 55-letniego doświadczenia.
Nastawienie na segment OE ma wpływ szczególnie na fabrykę stalowych felg w Chorwacji, w której w przyszłym roku oczekuje się 20-procentowego wzrostu produkcji. Będzie to możliwe dzięki inicjatywie rozpoczętej w 2016 r., w ramach której inwestuje się w nowy sprzęt i stymuluje się wzrost produkcji za pomocą dalszego wprowadzania metody LEAN.
- Zauważamy zwiększone zapotrzebowanie na nasze produkty - zaznaczył Mario Biscan, dyrektor zarządzający chorwackiej fabryki Starco. M. Biscan dołączył do firmy w 2009 r. i od tej pory fabryka dynamicznie się rozwija. - W bieżącym roku zwiększyliśmy dwukrotnie wydajność malowania za pomocą metody e-coating, podwoiliśmy zdolność produkcji felg tłoczonych, zwiększyliśmy wydajność produkcji felg aluminiowych o 40 proc., a teraz w 2017 r. zaczniemy inwestować w projekty automatyzacji całej fabryki. Znaczna część tej poprawy efektywności jest jednak wynikiem „pomysłów w zakresie hali produkcyjnej” oraz kultury ciągłego doskonalenia się.
M. Biscan może pochwalić się 75 dużymi inicjatywami doskonalącymi i ponad 150 mniejszymi pomysłami wprowadzonymi w 2016 r. Niektóre z tych wewnętrznych pomysłów to obszerne projekty, takie jak innowacyjna taśma lakiernicza, inne pomysły są mniejsze, na przykład zmniejszenie sekund w czasach zmiany oprzyrządowania, które są już mierzone w minutach. Jak podkreśla M. Biscan, wiele w tych pomysłów to drobne poprawki, ale kiedy się je ze sobą połączy nabierają one większego znaczenia i pozwalają dalej się rozwijać.
(ik)
Źródło i fot. Starco