Dunlop wprowadził w Europie zupełnie nową oponę Elite 4 z rozwiązaniami zapewniającymi długie przebiegi, będące jednym z najistotniejszych parametrów na rynku ogumienia do motocykli typu cruiser i touring. Produkt wykorzystujący technologię Dunlop Multi-Tread™ (MT) jest oferowany w szerokim zakresie rozmiarów - sześciu na przód i czterech na tył, aby zaspokoić potrzeby bardzo zróżnicowanych modeli motocykli.
Tylna opona Elite 4 MT jest dostępna zarówno w konstrukcji diagonalnej, jak i radialnej. Wyróżnia się trwałą, wolno zużywającą się mieszanką w środkowej części opony, która wydłuża okres eksploatacji, oraz specjalnymi mieszankami w częściach bocznych, które poprawiają przyczepność podczas pokonywania zakrętów. Technologia Multi-Tread, wpływa na wyjątkowo długie przebiegi i znakomite prowadzenie.
Wzór bieżnika nowego modelu stanowi rozwinięcie słynnego wzoru krzywej kosekansowej Dunlopa, który po raz pierwszy został wprowadzony przez markę w oponach wyścigowych. Wyróżnia się on dużą powierzchnią styku i długimi rowkami, dzięki którym więcej gumy ma kontakt z podłożem, co przekłada się na lepszą trakcję na suchej nawierzchni i dłuższe przebiegi.
Zastosowana przez firmę konstrukcja bieżnika przynosi szereg zalet. Po pierwsze, długie rowki pomagają usuwać wodę, co przyczynia się do poprawy zachowania opony podczas deszczu. Po drugie, zapewnia równomierne zużycie części środkowej i barkowej, co oznacza utrzymanie właściwości prowadzenia w miarę eksploatacji ogumienia. Po trzecie, zarówno przedni, jak i tylny wzór bieżnika zaprojektowano tak, by ograniczyć poziom hałasu i zapewnić cichszą jazdę.
Ponadto nawijana ciągle, ośmiokątna stopka, opracowana przez Dunlopa początkowo na potrzeby opon wyścigowych, usztywnia dolną część ściany bocznej i daje motocyklistom większą pewność podczas pokonywana zakrętów, poprawiając jednocześnie ogólny komfort jazdy.
W szerokim asortymencie opon Elite 4 są również opony do Hondy Gold Wing. Wprowadzenie nowych technologii w oponie tylnej wydłuża przebiegi o pięć procent w stosunku do poprzedniego modelu Elite 3.
Rozmiary opon Elite 4
Rozmiar Indeks prędkości
130/90B16 73H
130/70-18 63H
100/90-19 57H
110/90-19 62H
80/90-21 48H
Rozmiar Indeks prędkości
170/80B15 77H
150/80B16 77H
160/80B16 80H
Rozmiar Indeks prędkości
130/70R18 63H
Rozmiar Indeks prędkości
180/60R16 80H
(ik)
Źródło i fot. Goodyear