2014-06-17

Siedemnaste zwycięstwo Michelin

Zespół Audi Sport Team Joest No.2 w składzie Marcel Fassler, Andre Lotterer, Benoit Treluyer zajął pierwsze miejsce w 82. edycji wyścigu Le Mans. Model Audi R18 E-Tron Quattro, który przyniósł zwycięstwo, wyposażony był w opony Michelin. Dzięki temu francuski koncern oponiarski zdobył 17. z rzędu zwycięstwo w wyścigu 24h Le Mans.

Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej zajął zespół Audi Sport Team Joest No.1 w składzie Lucas di Grassi, Tom Kristensen, Marc Gene. Trzecie miejsce należało do zespołu No.8 Toyota TS040 Hybrid w składzie Anthony Davidson, Nicolas Lapierre, Sebastien Buemi.

Na tegoroczny sezon wyścigów długodystansowych FIA, w tym wyścig 24h Le Mans, Michelin przygotował nowe opony dla samochodów klasy LMP1. Ogumienie to jest węższe o 5 centymetrów i lżejsze o 2 kilogramy w porównaniu do modeli wykorzystywanych w ubiegłym sezonie. Zmniejszenie rozmiaru opon nie wpłynęło na ich osiągi czy wytrzymałość. W tym roku zespoły były w stanie przejechać na jednym komplecie opon Michelin znacznie dłuższy dystans niż zakładano przed startem.

Koncern przygotował na tegoroczny wyścig 7 tys. opon. Zespoły partnerskie mogły korzystać ze wsparcia blisko 100 ekspertów francuskiego producenta. Ustanowiona przez koncern nagroda Michelin Total Performance Award, która ma na celu promowanie zrównoważonej motoryzacji oraz przyspieszenie rozwoju ekologicznych innowacji, ze względu na niespełnienie stawianych warunków, nie została przyznana. Kwota 1 mln euro pozostaje więc do zdobycia w kolejnych latach. Kolejny wyścig z cyklu wyścigów długodystansowych FIA odbędzie się 20 września na torze w Austin w USA.