2014-01-20

Polacy w Rajdzie Dakar

Na ostatnich kilometrach Rajdu Dakar Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski poradzili sobie doskonale. Po trzynastym 157-kilometrowym odcinku specjalnym Hołek miał 2 czas, tracąc do lidera jedynie 23 sekundy. Jego uczeń zajął natomiast 8 lokatę. Ten wynik pozwolił im na utrzymanie wysokich (6 i 9) pozycji w klasyfikacji generalnej tego najtrudniejszego i najbardziej prestiżowego rajdu na świecie.

Dakar 2014 był debiutem Martina Kaczmarskiego. Za kierownicą swojego MINI All4 Racing spędził ponad 57 godzin. Dwa tygodnie jazdy po bezdrożach Argentyny, Boliwii i Chile, w ekstremalnych warunkach, w blisko 40-stopniowym upale, z pewnością dały się we znaki 23-letniemu kierowcy z Wrocławia. Młody zawodnik podkreśla, że możliwość rywalizowania z doświadczonymi i najlepszymi kierowcami cross country na świecie była dla niego ogromnym zaszczytem. Po tym jak pokonał ekstremalnie trudną trasę Rajdu Dakar wierzy w swoje umiejętności i liczy na kolejne wyzwania związane ze sportem motorowym.

18 stycznia zawodnicy pokonali ostatnie 535 km trasy Dakaru. M. Kaczmarski, mimo licznych obaw, zachował równe tempo i na mecie ostatniego odcinka specjalnego pojawił się z 8 czasem. W klasyfikacji generalnej uzyskał 9 pozycję. Hołek znalazł się na 6 miejscu. Duet Hołowczyc i Kaczmarski na co dzień jeździ w tym samym zespole rajdowym X-raid. Obaj są uczestnikami programu Mistrz i Uczeń Lotto Team, w którym doświadczony sportowiec przekazuje wiedzę i umiejętności swojemu młodszemu koledze. Wyniki tegorocznej edycji pokazują, że nauki te przynoszą efekty, bo zarówno mistrz, jak i uczeń znaleźli się w pierwszej dziesiątce.

Sukcesy w Rajdzie Dakar osiągnęli również inny polscy zawodnicy. Jadący quadem Rafał Sonik już po raz trzeci w swojej karierze stanął na podium. W tegorocznym rajdzie zdobył 2 miejsce. Świetny wynik uzyskał także Jakub Przygoński. Motocyklista ORLEN Teamu w klasyfikacji generalnej zajął 6 lokatę. Nie najgorzej poszło również Adamowi Małyszowi, który ostatecznie znalazł się na 13 pozycji.