2013-12-13

Bridgestone podsumowuje MotoGP™

W listopadzie br. na torze Ricardo Tormo w Walencji odbyły się emocjonujące zawody, które miały istotny wpływ na ostateczne wyniki tegorocznego sezonu MotoGP™.  Tym razem po mistrzowski tytuł sięgnął kierowca teamu Repsol Honda - Marc Marquez (na zdjęciu obok). Tym samym zakończył on dwunasty udany sezon firmy Bridgestone w zawodach MotoGP™ i szósty w charakterze oficjalnego dostawcy opon w tej klasie.

W tym roku na linii startu ustawiło się aż 24 zawodowych kierowców. Wynik ten stanowi rekord w historii tych mistrzostw. Wzrosła także liczba widzów śledzących rywalizację, która w tym sezonie wyniosła łącznie ponad 2 mln osób. Oprócz zwycięzcy M. Marqueza, na torze można było zobaczyć m.in. powracającego Rossiego do Yamahy oraz niesamowite wyczyny dotychczasowego mistrza, Jorge Lorenzo, który zdobył w Assen 5 miejsce, jadąc ze złamanym obojczykiem.

Marquez, startujący w barwach Repsol Honda, w tym sezonie wyróżniał się najbardziej. Jako drugi kierowca w historii zdobył on mistrzostwo w najwyższej klasie w pierwszym roku swoich startów w tych zawodach. Ponadto został najmłodszym kierowcą, który zdobył pole position oraz pierwszym debiutantem zawodów MotoGP™, który wywalczył cztery zwycięstwa z rzędu. Nie sposób pominąć faktu, że jest on również najmłodszym zwycięzcą w historii tych wyścigów oraz uzyskał rekordową liczbę punktów (334), jaką uzyskał debiutant.

Zakończony sezon to również sukces firmy Bridgestone. Opony tej marki na torze spisywały się bardzo dobrze. Ogumienie BATTLAX MotoGP™, dzięki swojej przyczepności, pozwoliło kierowcom wykorzystać pełny potencjał motocykli. Zastosowane w oponach nowe rozwiązania zapewniły wyższy poziom bezpieczeństwa i lepszą wydajność. Koncern wprowadził m.in. super-twardą mieszankę Extra-Hard do opon na mokre nawierzchnie w drugiej rundzie w Jerez oraz super-miękkie Slicki na tor w Japonii.

Łącznie w sezonie 2013 zawodnikom udało się ustanowić jedenaście rekordów okrążenia kwalifikacyjnego i dziesięć rekordów okrążenia wyścigowego. Wyniki z tegorocznej edycji zostaną teraz przeanalizowane w Centrum Technologicznym Bridgestone w japońskiej miejscowości Kodaira i posłużą do opracowania zmian w sezonie 2014.