2016-09-07

Sukcesy Pirelli w motocrossie

Tor Charlotte Motor Speedway gościł siedemnastą i zarazem przedostatnią w tym sezonie rundę FIM Motocross World Championship 2016. Ulewy spowodowane huraganem Hermine zmusiły organizatorów do anulowania piątkowych zawodów i włączenia ich w niedzielny program Grand Prix Ameryk. Pierwszy wyścig odbył się popołudniu, drugi zaś wieczorem - przy sztucznym oświetleniu. Tytuły Mistrza Świata w klasach MXGP i MX2 przypadły w udziale firmie Pirelli.

Trasa wyścigu, zbudowana w obrębie owalnego toru ziemnego, zlokalizowanego w głównym ośrodku sportów motorowych Północnej Karoliny, cechuje się twardą i śliską nawierzchnią. Większość zawodników startowało na oponach Pirelli Scorpion™ MX32™ Mid Soft zarówno na przód, jak i na tył.

Tim Gajser został nowym Mistrzem Świata w klasie MXGP. Słoweniec był drugi w klasyfikacji generalnej w Charlotte i zdobył koronę w najwyższej klasie podczas swojego debiutanckiego sezonu, powtarzając osiągnięcie z poprzedniego roku w klasie MX2. Siedem zwycięstw w klasyfikacji generalnej, piętnaście zwycięstw moto i piętnaście miejsc na podium to imponujące liczby zapewniające T. Gajserowi tytuł dla Hondy, który japońska firma zdobyła ostatni raz w roku 2000 za sprawą zwycięstwa Frédérica Bolley’a.

Wspomniane zmagania to również udany wyścig dla Jeremy’ego Van Horebeeka, który ukończył zmagania na trzecim miejscu. Zawody MXGP były dobrym sprawdzianem dla nowych opon Scorpion™ MX32™ Mid Hard na przód oraz Scorpion™ PRO na tył, które umożliwiły Justinowi Barcia objęcie prowadzenia po wyjściu z linii startowej i dojechania na drugim miejscu w pierwszym biegu.

Po dwóch zmarnowanych z powodu kontuzji sezonach, Jeffrey Herlings odzyskał w klasie MX2 koronę, którą zdobył w 2012 r. i ponownie w 2013 r. Holender, bardzo szybki na twardej nawierzchni i praktycznie nie do pokonania na piasku, dosłownie zdominował mistrzostwa i gdyby nie opuszczone trzy wyścigi z powodu złamanego obojczyka - mógłby zamknąć serię znacznie wcześniej. Thomas Covington uplasował się natomiast na czwartym miejscu klasyfikacji generalnej w jego domowym Grand Prix.

Grand Prix Stanów Zjednoczonych, zaplanowane na następny weekend na kalifornijskim torze Glen Helen, zakończy spektakl Mistrzostw Świata sezonu 2016, triumfalnego sezonu dla Pirelli, które, dzięki zwycięstwom Gajsera i Herlingsa oraz za sprawą osiągów Scorpion™ MX32™, od roku 1980 zdobyło w motocrossie 66 zwycięskich tytułów.