2016-05-04

Baja Carpathia już za nami

Łącznie 83 załogi z Polski, Czech, Węgier, Danii i Francji wzięły udział w rajdzie Baja Carpathia, który odbył się w miniony weekend (30.04-1.05). Ostatecznie w RMPST najlepszy okazał się Miroslav Zapletal, który wygrał Baja Carpathia już po raz czwarty.

W ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych rywalizowały 34 osoby. 23 zgłoszenia nadeszły do Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Z kolei w Pucharze Polski w Rajdach Baja uczestniczyło 26 zawodników - 2 motocyklistów, 14 quadowców i 10 zawodników w pojazdach UTV. Wszyscy musieli zmierzyć się z ponad 300 km odcinków specjalnych, w tym, z liczącym 41 km, Poligonem. Dużą atrakcją dla kibiców był 6-kilometrowy odcinek medialny, który odbył się na błoniach Stalowej Woli.

Najlepszy w RMPST okazał się Miroslav Zapletal - załoga Hummera była najszybsza na wszystkich czterech odcinkach specjalnych. Na drugim stopniu podium znaleźli się Marcin Łukaszewski i Magdalena Duhanik. Trzecie miejsce zajęli natomiast Zdeněk Pořízek i Marek Sýkora - z przewagą 3 sekund nad Włodzimierzem GrajkiemPiotrem Brakowieckim.

W TH najlepsi byli Krzysztof Antończak i Andrzej Mańkowski (w generalnej klasyfikacji zdobyli szóste miejsce). W T2 wygrali Grzegorz Szwagrzyk i Jakub Moliter, a w kategorii Open triumfowali Karol MazurPaweł Ścibor.

W drugiej rundzie Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych pierwsze miejsce zdobyli Tomasz i Filip Gołkowie. W Pucharze Polski w Rajdach Baja klasę UTV wygrali Mateusz Budziło i Tomasz Waloch w Polarisie RZR 1000. Najlepszym motocyklistą rajdu okazał się Krzysztof Jarmuż na Hondzie CRF 450X, natomiast najlepszymi quadowcami - Arkadiusz Lindner (Can-Am Renegade 1000) w Q4, Adrian Janik (Suzuki LTR 450) w Q2.

Wyniki Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych Baja Carpathia

1. Miroslav Zapletal/Bartosz Momot (CZ/PL) H3 Evo VII, 3:47.49

2. Marcin Łukaszewski/Magdalena Duhanik-Persson (PL) BMW GPR Seria 1, +17.33

3. Zdeněk Pořízek/Marek Sýkora (CZ/SK) H3 Evo II, +20.22

4. Włodzimierz Grajek/Piotr Brakowiecki (PL) BMW X5, +20.25

5. Krzysztof Antończak/Andrzej Mańkowski (PL) Nissan Navara, +48.37 (1. TH)

6. Grzegorz Szwagrzyk/Jakub Moliter (PL) Mitsubishi Pajero, +51.18 (1. T2)

7. Marcin Sobiech/Inez Kieliba (PL) Mitsubishi Pajero, +56.14 (2. T2)

8. Aleksander Szandrowski/Rafał Płuciennik (PL) Nissan Patrol, +1:03.35 (2. TH)

9. Grzegorz Jankowski/Ernest Górecki (PL) Mitsubishi Pajero, +1:08.07 (3. T2)

10. Emil Grabowski/Łukasz Włoch (PL) Toyota Land Cruiser, +1:21.36 (4. T2)

Sponsorem rajdu Baja Carpathia była firma Inter Cars. Na tym spółka nie kończy swojej współpracy z Grupą 4x4, gdyż wspierać będzie jeszcze inne wydarzenia:

• Warszawskie Safari, 24-26 czerwca 2016 w Warszawie (RMPST, RPPST, PPRB)
  • Baja Inter Cars, 21-23 października 2016 w Szprotawie i Żaganiu (RMPST, RPPST, PPRB, CEZ).